3 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0c udały się na wycieczkę do Muzeum w Lęborku. Uczniowie zostali oprowadzeni po muzeum przez panią przewodnik. Zdobyły wiele ciekawych informacji na temat Lęborka i jego okolic. Obejrzały makietę osady w Białogardzie oraz dawnego miasta Lębork. W kolejnych salach muzeum, dzieci podziwiały dawne narzędzia, naczynia gliniane, miecze, meble, zastawę stołową, aparaty fotograficzne i wiele innych ciekawych przedmiotów. Zwiedzanie muzeum zrobiło na dzieciach duże wrażenie. Następnie brały udział w warsztatach lepienia z gliny. Każdy miał okazję zrobić swoje własne naczynie, które mógł zabrać ze sobą do szkoły. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w pracę.
Joanna Strycharczyk
Katarzyna Kwiatkowska
Natalia Kozłowwska
Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w tym roku odbyła się 29 października. Dzieci z radością i zaangażowaniem zaprezentowały na scenie swoje umiejętności taneczne, muzyczne i recytatorskie. Rodzice obdarzyli swoich milusińskich wielkimi brawami i uściskami. Na koniec dyrektorzy dokonali symbolicznego aktu pasowania na przedszkolaka i wręczyli dzieciom upominki.
Wychowawczynie
W dniu 28 października odbyła się żywa lekcja przyrody, w której wzięły udział dzieci z przedszkola, oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-3. . Zajęcia rozpoczęły się prezentacją multimedialną przedstawiającą środowisko, w których żyją prezentowane zwierzęta. Dzięki czemu uczniowie wzięli udział się w wirtualnej, egzotycznej podróży. Dzieci miały okazję zobaczyć, podziwiać i dotknąć takie zwierzęta jak: agama, wąż zbożowy, gekon, żółw, gigantyczne ślimaki oraz różnego rodzaju owady. Podróżnik przekazał dzieciom wiele ciekawych informacji na temat każdego z przedstawianych zwierząt. Zobaczyły również jak wygląda zrzucona skóra węża i jaszczurki. Zainteresowane zajęciami dzieci zadawały mnóstwo pytań, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi. Każda grupa zakończyła zajęcia wspólnym zdjęciem z podróżnikiem i towarzyszącymi mu zwierzętami.
Joanna Strycharczyk
29 października 2021 r. uczniowie klasy 0 a ZSP w Choczewie z panią Katarzyną Kwiatkowską uczestniczyli w spotkaniu literackim zorganizowanym w bibliotece szkolnej w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”. Bajki pod kierunkiem pani Grażyny Olszowiec czytali dzieciom członkowie aktywu bibliotecznego. Głównym celem spotkania było kształtowanie postaw społecznych u dzieci.
Aktyw Biblioteczny ZSP w Choczewie
26.10.2021r. uczniowie klasy IIB i IIC wraz z wychowawczyniami i panią Barbarą Cholką i panią Małgorzatą Mazur oraz z panią Martą Lewandowską, z fotografem była Zuzanną Dampc wyruszyli do pobliskiego lasku odwiedzić groby z rodziny państwa Dzięcielskich (dawnych właścicieli dworku w Choczewie). Uczniowie uporządkowali groby i zapalili znicze. Pani M. Mazur opowiedziała historię zmarłych osób: Marii, jej męża Jerzego, Fryderyka oraz syna Oskara Dzięcielskich.
Każdego roku w progach naszej szkoły witamy nowych pierwszoklasistów. Pierwsze dwa miesiące to czas na poznanie szkoły, jej zwyczajów, zdobycie nowych wiadomości i umiejętności. Wszystkie te działania mają przygotować dzieci do wielkiego wydarzenia – ślubowania.
Ten szczególny dzień odbył się 20 października. Na ślubowanie przybyli zaproszeni goście: Dyrekcja Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. Unii Europejskiej w Choczewie, rodzice, uczniowie klas drugich i trzecich wraz z wychowawcami.
Odświętnie ubrani pierwszoklasiści z radością w sercach i z przejęciem zaprezentowali przygotowane wierszyki i zaśpiewali piosenki. Po prezentacji uczniów nastąpiła ceremonia ślubowania i pasowania, którego dokonali dyrektor p. Andrzej Soboń oraz wicedyrektor p. Joanna Dzięgielewska. Dzieci otrzymały upominki ufundowane przez radę rodziców oraz dyplomy i słodycze od swoich rodziców. Następnie zadowoleni uczniowie pozowali do wspólnej fotografii.
Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w miłych wspomnieniach wszystkich pierwszoklasistów.
Katarzyna Dzięgielowska
Agata Grzybek-Pelowska
Dzień ten upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach: podstawowym, średnim i wyższym.
Z tej okazji uczniowie klas VII c i VII d przygotowali program artystyczny oraz złożyli życzenia dyrekcji, wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi. Wręczyli również własnoręcznie przygotowane laurki.
Uczniowie klas VII c i VII d
Muzyczne warsztaty dla przedszkolaków i uczniów klasy 0a były fantastyczną przygodą. Pan Bogdan z pasją i zaangażowaniem prezentował instrumenty, na których grał. Dzieci z chęcią wykonywały zadania muzyczne i rytmiczne oraz grały na djembe. Takie lekcje wywołują ogrom pozytywnych emocji, które na długo pozostają w pamięci.
Magdalena Klabacha-Lica
W dniu 30.09.2021 chłopcy z klas 0a, 0b i 0c ZSP im. Unii Europejskiej w Choczewie świętowali przypadający tego dnia „Dzień Chłopaka”. Z tej okazji dziewczynki złożyły swoim kolegom życzenia i upominki. W każdym z oddziałów przedszkolnych dzień przebiegał w inny sposób. Były konkurencje, w których chłopcy mogli wykazać się zwinnością, sprawnością fizyczną i wiedzą, fotobudka oraz w jednej z klas 0 warsztaty malowania na szkle prowadzone przez Panią Dorotę z „Kreatywnych Animacji”. Tego dnia nie tylko chłopcy, ale i dziewczynki świetnie się bawiły. Wspólne świętowanie wpłynęło na pozytywną atmosferę w grupie oraz budowanie właściwych relacji między dziećmi.
Wychowawczynie klas „0”
Pod koniec września na szkolnej scenie wystąpili Koperek i Kminek w inscenizacji „Byczek Fernando”. Przedszkolaki oraz uczniowie klas 0-3 z radością wzięli udział w muzycznym interaktywnym przedstawieniu. Z niecierpliwością czekają na kolejne występy aktorów.
Magdalena Klabacha-Lica
W tym roku przedszkolaki Dzień Pieczonego Ziemniaka obchodziły w Folwarku Jackowo. Tradycyjnie wzięły udział w „kartoflanych zawodach”, przygotowały i upiekły ziemniaczki, które z apatytem zjadły. Pogoda dopisała, więc wybraliśmy się na krótki spacer do okolicznego lasu, a także zajrzeliśmy do stajni, by zapoznać się z jej mieszkańcami. Między dziećmi i końmi wytworzyła się niesamowita więź, aż żal było opuszczać to urocze miejsce. Dziękujemy gospodarzom za gościnę.
Magdalena Klabacha-Lica
Uczniowie klas siódmych i ósmych we wrześniu 2021r. rozpoczęli realizację projektu „ Piaśnica- Golgota Pomorza”. Celem projektu jest poznanie historii miejsca masowych egzekucji inteligencji z Pomorza Gdańskiego oraz innych osób przywiezionych z głębi Rzeszy do Piaśnicy. Zajęcia historii tym razem odbywały się w lasach piaśnickich, gdzie badaliśmy losy Polaków, których hitlerowcy chcieli się w pierwszej kolejności pozbyć. Efektem realizowanych zajęć będzie wystawa prac przygotowana w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Choczewie.
Nauczyciel historii – H. Soboń
10 września w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Choczewie obchodziliśmy Narodowy Dzień Sportu. Z tej okazji klasy 7 i 8 wzięły udział w marszobiegu, wzdłuż pasa nadmorskiego, na trasie Stilo – Lubiatowo.
Głównym celem przedsięwzięcia było zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywności ruchowej.
Pogoda dopisała, a uczniowie bardzo szybko przeszli tę długą trasę, więc mieli czas na gry i zabawy sportowe na plaży oraz w morzu.
Uczniami opiekowały się panie Teresa Lademan, Henryka Soboń i Natalia Kowalewska – Jażdżewska.
Natalia Kowalewska-Jażdżewska
W dniach 09 -10.09. 2021 r. uczniowie klasy 4 A i 4 B uczestniczyli w biwakach nad jeziorem Sarbsko, w ośrodku Habenda. Grupami opiekowali się wychowawcy: Marek Dzięgielewski, Wojciech Paździo oraz Henryk Rynko.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu: Łeba perłą jest Bałtyku. Za pozyskane w tym projekcie fundusze zakupiono łódki i kajaki. Część z nich trafi do naszej gminy.
Pierwszego dnia nad jeziorem przywitali nas wójt pan Wiesław Gębka, Przewodniczący Rady Gminy pan Krzysztof Łasiński i koordynator projektu pan Maciej Barański. Pan wójt z wyraźnym zadowoleniem pokazywał sprzęt, który trafi do naszej gminy. Trzeba przyznać, że żaglówka, łódki Optymist i kajaki prezentowały się wspaniale.
Koordynator przedstawił dzieciakom instruktorów i nakazał założenie pianek. To było pierwsze wyzwanie, gdyż pianki są bardzo obcisłe. Nie wszyscy uczniowie chcieli uczestniczyć w przygodzie i tylko obserwowali przygotowania. Gdy wszyscy byli już gotowi, zostali podzieleni na grupy. Ci, którzy nie czuli się pewnie, ruszyli w rejs większą żaglówką. Odważniejsi, po wysłuchaniu rad instruktorów, ruszyli na wodę w kajakach, łódkach i na windserfingach. Widać było, że bawią się wspaniale. Bardzo szybko opanowali podstawy i radzili sobie świetnie, nawet gdy zawiał silniejszy wiatr. Po opuszczeniu łódek niektórymi tak targały pozytywne emocje, że nie chodzili, a podskakiwali. W tym czasie nasi wątpiący, którzy do tej pory tylko obserwowali zmagania koleżanek i kolegów ze sprzętem i wodą, nabrali ochoty i dołączyli do pływających. Czas upłynął bardzo szybko i, ku niezadowoleniu uczniów, trzeba było przygotowywać się do powrotu. Zdejmowanie pianek okazało się jeszcze trudniejszym zadaniem, niż ich zakładanie. W czasie drogi do szkoły uczestnicy biwaku pytali, kiedy następny raz wybierzemy się nad wodę.
Marek Dzięgielewski
Dzięki dobrej organizacji i zaangażowaniu rodziców klasa 5a już 9 września 2021r. mogła pojechać na wycieczkę do Sławutówka koło Pucka. Znajduje się tu park edukacyjny.
Wyruszyliśmy o ósmej i po godzinie byliśmy na miejscu. Pogoda nam sprzyjała. Było ciepło i słonecznie. Już samo wejście robi wrażenie. Miejsce jest widoczne z daleka, a parking duży. Zakupiliśmy bilety i ruszyliśmy. Na początku mogliśmy skorzystać z pojazdów Flinstonów oraz dinopociągu. Potem przeszliśmy do kina prehistorycznego, gdzie dinozaur Arnold przybliżył nam czasy, gdy powstawała Ziemia. Następnie przeszliśmy się ścieżką z dinozaurami. Wielką atrakcją była podróż batyskafem. Kino 7D zachwyciło podmorskimi krajobrazami, stworzenia wodne były tak blisko, że wyciągaliśmy ręce, aby je pogłaskać. Były też straszne momenty, kiedy pękła nam szyba naszego pojazdu i pryskała na nas woda oraz wielki stwór chciał nas chwycić pazurami. Na szczęście skończyło się dobrze i nikt nie ucierpiał. Aby nie zabrakło nam wrażeń, poszliśmy pojeździć na rollercoasterze. Niedaleko znajdowała się piramida, więc chcieliśmy ją zwiedzić. Widzieliśmy złoto faraonów. Wsiedliśmy do kolejki, która wiozła nas przez korytarze pełne duchów, pająków i szkieletów. Tu można było piszczeć do woli! Po tej atrakcji musieliśmy trochę odpocząć, więc poszliśmy na warsztaty paleontologiczne. Z bryły gipsu- młotkami i dłutami - wykuwaliśmy swoje niespodzianki - małe dinozaury! Na terenie parku skorzystaliśmy z placu zabaw, sklepu z pamiątkami i kawiarenki z lodami.
A na koniec naszej wyprawy udaliśmy się do MacDonald’s na niezdrowe jedzonko, które każdy lubi. Zadowoleni i zmęczeni wróciliśmy do Choczewa. To był wspaniały dzień.
Uczniowie klasy 5a
We wrześniu 2021 r. uczniowie klas III a i III b ZSP w Choczewie uczestniczyli w spotkaniach literackich zorganizowanych w bibliotece szkolnej w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Czytamy dzieciom”. Książeczki pod kierunkiem pani Grażyny Olszowiec czytali dzieciom członkowie aktywu bibliotecznego. Celem spotkań było rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
Aktyw Biblioteczny ZSP w Choczewie
We wrześniu uczniowie ZSP w Choczewie włączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W bieżącym roku Para Prezydencka zaproponowała czytanie utworu Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. W spotkaniach literackich organizowanych w bibliotece szkolnej przez panią Grażynę Olszowiec uczestniczyli uczniowie klas: VII a, VII d, VIII a i VIII b. Głównym celem przedsięwzięcia jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, jak również propagowanie dzieł polskiej literatury.
Aktyw Biblioteczny ZSP w Choczewie
We wrześniu br. w bibliotece szkolnej pod kierunkiem pani Grażyny Olszowiec zorganizowana została wystawa autorstwa Bronisława Wątroby „Pomorskie banknoty zastępcze 1914 – 1922”. Stanowi ona wybór miejskich emisji papierowego pieniądza zastępczego będącego w obiegu w latach 1914 - 1922. Wystawa prezentuje walory miejscowości dzisiejszego województwa pomorskiego.
Aktyw Biblioteczny ZSP w Choczewie
1 września, jak co roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Tym razem, ze względu na obostrzenia epidemiczne zrezygnowaliśmy z uroczystego spotkania, w którym uczestniczyłaby cała społeczność szkolna, a więc uczniowie, ich rodzice, grono pedagogiczne i zaproszeni goście.
Wychowawcy klas 2-8 przywitali swoich wychowanków w klasach. Natomiast najmłodsze dzieci – z oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych – wraz ze swoimi rodzicami uczestniczyli w spotkaniu w hali sportowej z udziałem władz Gminy Choczewo: Wójtem panem Wiesławem Gębką, Przewodniczącym Rady Gminy panem Krzysztofem Łasińskim oraz wychowawcami i dyrekcją szkoły.
W bieżący roku szkolnym dzieci i młodzież uczyć się będą w 25 oddziałach. Będą mogły też korzystać ze wsparcia nauczycieli specjalistów, których szeregi zasiliła psycholog szkolna.
Mamy ogromną nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje nam planów i będziemy mogli kontynuować projekty, które rozpoczęliśmy w poprzednim roku szkolnym oraz podejmować działania związane z nowymi przedsięwzięciami.
Uczniom naszej szkoły oraz ich Rodzicom w tej trudnej, pandemicznej sytuacji życzymy przede wszystkim zdrowia, ale również, aby ten rok szkolny był spokojny i pełen radości.
Dyrekcja szkoły
Pod koniec sierpnia odbyły się zajęcia adaptacyjne dla najmłodszych przedszkolaków. Podczas wspólnych spotkań integracyjnych dzieci i rodzice mogli spędzić aktywnie i wesoło czas w placówce, poznać pracowników i przedszkolne zwyczaje. Dzięki tym spotkaniom maluchy z radością i bez stresu zaaklimatyzowały się w nowym miejscu.
Podziękowania
Składamy serdeczne podziękowania pani Sylwii Garskiej-Chmarycz, za pośredniczenie w pozyskaniu od państwa Marcina i Ewy Orlikowskich (https://orplast.pl/) pojemników na zabawki i pomoce dydaktyczne dla dzieci. Dzięki podarowanym pudełkom łatwiej jest naszym milusiński utrzymać porządek w salach.
Przedszkolaki i nauczyciele