Projekt "Ocalić pamięć"

  • Choczewskie Przedszkole promuje zdrowie!

    Przedszkolaki z Grupy „Średniaki” w Choczewie wiedzą, co znaczy być zdrowym! Nie musi być nudno! Nasze zdrowie zbudujemy na kolorowo!

    Prawidłowy sposób odżywiania i rozwój fizyczny dzieci w wieku przedszkolnym ma decydujący wpływ na właściwy rozwój, zdrowie, sprawność fizyczną, intelektualną i emocjonalną. Przyzwyczajenia z okresu dzieciństwa mają duży wpływ na model żywienia w wieku dojrzałym.

    Jesteśmy placówką promująca zdrowie. Systematycznie podejmujemy działania, których celem  jest promocja wśród dzieci szeroko rozumianego zdrowego stylu życia. Naszym priorytetem jest propagowanie zabaw ruchowych na świeżym powietrzu oraz zdrowe żywienie. Wierzymy, że nasze działania są  wsparciem dla dzieci w odkrywaniu zdrowych smaków dzieciństwa.

     "Mamo, Tato, wolę wodę!"  Naszym celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie, zwrócenie uwagi na zagadnienie ochrony środowiska oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. Pijmy wodę!

     

    Renata Banaś

  • Bajkowy Dzień Dyni

  • Żyj ekologicznie

    Dnia 29 października uczniowie klas Ib, IIb, IIc wybrali się do Zakładu Zagospodarowywania Odpadów ELWOZ ECO w Chlewnicy  na zajęcia ekologiczne, które polegały na zapoznaniu się z rodzajami przyjmowanych odpadów przez zakład, a także możliwościami zagospodarowywania odpadów i poddawania ich recyklingowi. Pozyskane informacje postaramy się wykorzystać w codziennym życiu.

     

                                                                                                  Barbara Cholka

  • „Co się stanie, jeśli nie umyję rąk przed jedzeniem?” (innowacja „Zdrowie na piątkę!”).

                To już kolejne zajęcia z cyklu „Zdrowie na piątkę!” które odbyły się w klasie 0 c. Tym razem tematyka dotyczyła higieny rąk – „Co się stanie, jeśli nie umyję rąk przed jedzeniem?”.

                Te zajęcia przybliżyły wychowankom konieczność dbania o higienę osobistą, w szczególności wpojenie nawyku higienicznego, jakim jest mycie rąk. Dzieci na kilka dni przed głównymi zajęciami poproszone zostały o wykonanie pewnych czynności, a mianowicie dotykanie kilku kromek chleba. Tak powstało sześć próbek chleba zapakowanych w woreczki strunowe: próbka kontrolna – czysty chleb nie dotykany przez nikogo, chleb dotykany przez osobę, która umyła ręce mydłem w ciepłej wodzie, kolejną kromkę dotknęła osoba która nie umyła rąk, ale zdezynfekowała je płynem, inna osoba dotknęła chleb po skorzystaniu z toalety, przedostatnia osoba kromką chleba dotykała telefonu i klawiatury komputera, a ostatnia próbka była w rękach osoby kaszlącej, kichającej i mającej katar. W czasie, kiedy odbyły się zajęcia główne na naszych próbkach zaobserwowano pierwsze niepokojące ślady. Dzieci przekonać się mogły, że na rękach pozornie czystych gromadzi się mnóstwo niebezpiecznych drobnoustrojów, które mogliśmy zaobserwować na naszym chlebie.

                Oprócz eksperymentu z chlebem dzieci z instrukcją nauczyciela wykonały eksperyment z drobnoustrojami – tutaj główną rolę odegrał pieprz oraz woda i mydło. Wychowankowie zachwyceni byli „magiczną mocą” mydła. Nie obyło się także bez praktycznej lekcji mycia rąk oraz utrwalania zdobytej wiedzy poprzez różnego rodzaju karty pracy i gry interaktywne. Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia z tego cyklu i utrwalają zdobytą wiedzę poprzez praktykowanie postaw prozdrowotnych opanowanych do tej pory.

                                                                                          Wychowawczyni Natalia Kozłowska

  • „Zdrowie na piątkę!”

                        W tym roku klasa 0c z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Unii Europejskiej w Choczewie przystąpiła do realizacji innowacji pedagogicznej „Zdrowie na piątkę!”. Celem realizowanych zajęć jest między innymi kształtowanie postaw prozdrowotnych, promowanie zdrowego stylu życia oraz zaznajomienie się z piramidą żywienia.

                Zdrowie jest w życiu jedną z najważniejszych wartości. Trzeba o nie dbać, pielęgnować już od najmłodszych lat. Wśród najmłodszych dzieci należy kształtować postawy prozdrowotne, które będą przekładać się na dalsze lata życia pełnego zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

                Pierwsze zajęcia z cyklu przybliżyły wychowankom dwa szerokie pojęcia zdrowia oraz zdrowego stylu życia. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach poprzez dzielenie się swoimi doświadczeniami, generowanie pomysłów poprzez „Burzę mózgów”, argumentowanie, analizowanie i wyciąganie wniosków, ćwiczenia fizyczne na podstawie opowieści ruchowej czy utrwalanie wiedzy za pomocą gier na monitorze interaktywnym.

                Już teraz pięcio- i sześciolatki z grupy 0c dzielą się z Wami, drodzy czytelnicy, dziesięcioma  zasadami zdrowego stylu życia:

    1. Zdrowo się odżywiaj - m.in. jedz owoce i warzywa, pij wodę, unikaj nadmiaru soli i cukru.
    2. Ruch to zdrowie – codziennie znajdź czas na aktywność fizyczną.
    3. Zadbaj o zdrowy sen – jego wysoką jakość i odpowiednią długość.
    4. Pamiętaj o badaniach profilaktycznych – wczesne wykrycie choroby daje szanse na 100% wyleczenia.
    5. Dbaj o pozytywne relacje z rodziną, znajomymi.
    6. Utrzymuj prawidłową wagę ciała.
    7. Codziennie dbaj o higienę osobistą.
    8. Unikaj wszelkiego rodzaju używek.
    9. Znajdź czas na relaks – rób to co lubisz, tańcz, śpiewaj, maluj, czytaj książki.
    10. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu – woda najlepiej ugasi pragnienie.

                                                                                                                                                                                                                        Wychowaczyni Natalia Kozłowska

  • Toruń – miasto Kopernika i pierników.

     

                   28.10.2021r. klasy: IIa, IIIa i IIIb pojechały na całodniową wycieczkę do uroczego Torunia. Wyjazd był współfinansowany przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach projektu „Poznaj Polskę”.        

    Opiekę sprawowały wychowawczynie p. A. Strycharczyk, p. I. Urbowska, p. A. Natoniewska-Styn  i       p. J. Strycharczyk.                                                                                                     

    Wizytę w mieście uczniowie rozpoczęli od wykonania pysznych pierników podczas warsztatów          w Muzeum Toruńskiego Piernika. Mogli tam zapoznać się z tajnikami wykonania i historią tychże słodkości. Samodzielne wypieki pierników dostarczyły wielu emocji. Następnie udali się na Staromiejski Rynek, gdzie podziwiali Ratusz, który jest jednym z największych ceglanych budynków tego typu w Europie  i najważniejszym zabytkiem toruńskiej starówki. Obejrzeli Pomnik Mikołaja Kopernika. Następnie dzieci udały się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie w atrakcyjny sposób  mogły poznawać podstawy fizyki, chemii, czy matematyki. Uczniowie rozpoczęli zabawę od ekspozycji pt. Wmiksuj się!, która składała się z siedmiu eksponatów nawiązujących do fizyki dźwięku. Większość stanowisk służyła przede wszystkim zabawie rozwijającej umiejętność logicznego myślenia, ćwiczącej umiejętności manualne, konstrukcyjne, koordynację psychoruchową dzieci oraz rozumienie ciągów przyczynowo-skutkowych. Po tylu atrakcjach przyszedł czas na domowy obiad, który pokrzepił wszystkich do dalszego zwiedzania. Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadała o Toruniu, uczniowie poznali liczne ciekawostki dotyczące  życia Mikołaja Kopernika, historii Torunia. W trakcie zwiedzania Nowego i Starego Miasta Pani Ola opowiadała  legendy dotyczące spotkanych zabytków. Po przejściu bramy miasta dzieci mogły podziwiać Krzywą Wieżę - średniowieczną basztę obronną. Ogromne wrażenie zrobiły na wszystkich ruiny zamku krzyżackiego. Nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia przy pomniku Mikołaja Kopernika oraz chwili na zakup pamiątek. Czas szybko płynął..... i już była pora wracać do domu. Wszyscy zapamiętamy te wspólnie spędzone chwile na długo, a Toruń na pewno jeszcze kiedyś odwiedzimy.

                                                                          

                                                                                                               Anna Natoniewska-Styn

  • Wycieczka do Muzeum w Lęborku klasy 0a i 0c

    3 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0c udały się na wycieczkę do Muzeum w Lęborku. Uczniowie zostali oprowadzeni po muzeum przez panią przewodnik. Zdobyły wiele ciekawych informacji na temat Lęborka i jego okolic. Obejrzały makietę osady w Białogardzie oraz dawnego miasta Lębork. W kolejnych salach muzeum, dzieci podziwiały dawne narzędzia, naczynia gliniane, miecze, meble, zastawę stołową, aparaty fotograficzne          i wiele innych ciekawych przedmiotów. Zwiedzanie muzeum zrobiło na dzieciach duże wrażenie. Następnie brały udział w warsztatach lepienia z gliny. Każdy miał okazję zrobić swoje własne naczynie, które mógł zabrać ze sobą do szkoły. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w pracę.

     

                                                                                       Joanna Strycharczyk

                                                                                       Katarzyna Kwiatkowska

                                                                                       Natalia Kozłowwska

  • Pasowanie na przedszkolaka

    Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w tym roku odbyła się 29 października. Dzieci  z radością i zaangażowaniem zaprezentowały na scenie swoje  umiejętności taneczne, muzyczne i recytatorskie. Rodzice obdarzyli swoich milusińskich wielkimi brawami i uściskami. Na koniec dyrektorzy dokonali symbolicznego aktu pasowania na przedszkolaka  i wręczyli  dzieciom upominki.

                                                                                                              Wychowawczynie

  • Warsztaty egzotyczne

     

    W dniu 28 października odbyła się żywa lekcja przyrody, w której wzięły udział dzieci z przedszkola, oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-3. . Zajęcia rozpoczęły się prezentacją multimedialną przedstawiającą środowisko, w których żyją prezentowane zwierzęta. Dzięki czemu uczniowie wzięli udział się w wirtualnej, egzotycznej podróży. Dzieci miały okazję zobaczyć, podziwiać i dotknąć takie zwierzęta jak: agama, wąż zbożowy, gekon, żółw, gigantyczne ślimaki oraz różnego rodzaju owady. Podróżnik przekazał dzieciom wiele ciekawych informacji na temat każdego z przedstawianych zwierząt. Zobaczyły również jak wygląda zrzucona skóra węża i jaszczurki. Zainteresowane zajęciami dzieci zadawały mnóstwo pytań, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi. Każda grupa zakończyła zajęcia wspólnym zdjęciem z podróżnikiem i towarzyszącymi mu zwierzętami.

     

                                                                                                  Joanna Strycharczyk

  • Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”

    29 października 2021 r. uczniowie klasy 0 a ZSP w Choczewie z panią Katarzyną Kwiatkowską uczestniczyli w spotkaniu literackim zorganizowanym w bibliotece szkolnej w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”. Bajki pod kierunkiem pani Grażyny Olszowiec czytali dzieciom członkowie aktywu bibliotecznego. Głównym celem spotkania było kształtowanie postaw społecznych u dzieci.

     

    Aktyw Biblioteczny ZSP w Choczewie       

  • Grób Dzięcielskich

    26.10.2021r. uczniowie klasy IIB i IIC wraz z wychowawczyniami i panią Barbarą Cholką i panią Małgorzatą Mazur oraz z panią Martą Lewandowską, z fotografem była Zuzanną Dampc wyruszyli do pobliskiego lasku odwiedzić groby z rodziny państwa Dzięcielskich (dawnych właścicieli dworku w Choczewie). Uczniowie uporządkowali groby i zapalili znicze. Pani M. Mazur opowiedziała historię zmarłych osób: Marii, jej męża Jerzego, Fryderyka oraz syna Oskara Dzięcielskich.

  • PASOWANIE NA UCZNIÓW

    Każdego roku w progach naszej szkoły witamy nowych pierwszoklasistów. Pierwsze dwa miesiące to czas na poznanie szkoły, jej zwyczajów, zdobycie nowych wiadomości i umiejętności. Wszystkie te działania mają przygotować dzieci do wielkiego wydarzenia – ślubowania.

    Ten szcze­gólny dzień odbył się 20 paździer­nika. Na ślubowanie przybyli zaproszeni goście: Dyrekcja Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. Unii Europejskiej w Choczewie, rodzice, uczniowie klas drugich i trzecich wraz z wychowawcami.

      Odświętnie ubrani pierwszoklasiści z radością w sercach i z przejęciem zaprezentowali przygotowane wierszyki i zaśpiewali piosenki. Po prezentacji uczniów nastąpiła ceremonia ślubowania  i pasowania, którego dokonali dyrektor p. Andrzej Soboń oraz wicedyrektor p. Joanna Dzięgielewska. Dzieci otrzymały upominki ufundowane przez radę rodziców oraz dyplomy i słodycze od swoich rodziców. Następnie zadowoleni uczniowie pozowali do wspólnej fotografii.

    Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w miłych wspomnieniach wszystkich pierwszoklasistów.

     

    Katarzyna Dzięgielowska

    Agata Grzybek-Pelowska

  • 14 października - Dzień Edukacji Narodowej

    Dzień ten upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.  Był to wielki krok w tworzeniu polskiego szkolnictwa na szczeblach: podstawowym, średnim i wyższym.

    Z tej okazji uczniowie klas VII c i VII d przygotowali program artystyczny oraz złożyli życzenia dyrekcji,  wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji  i obsługi.  Wręczyli również własnoręcznie przygotowane laurki.

                                                                                       Uczniowie klas VII c i VII d

  • Warsztaty bębniarskie

                Muzyczne warsztaty dla przedszkolaków i uczniów klasy 0a były fantastyczną przygodą. Pan Bogdan z pasją i zaangażowaniem prezentował instrumenty, na których grał. Dzieci z chęcią wykonywały zadania muzyczne i rytmiczne oraz grały na djembe. Takie lekcje wywołują ogrom pozytywnych emocji, które na długo pozostają w pamięci.

                                                                                                              Magdalena Klabacha-Lica

  • Dzień Chłopaka w klasach „0”

                W dniu 30.09.2021 chłopcy z klas 0a, 0b i 0c ZSP im. Unii Europejskiej w Choczewie świętowali przypadający tego dnia „Dzień Chłopaka”. Z tej okazji dziewczynki złożyły swoim kolegom życzenia i upominki. W każdym z oddziałów przedszkolnych dzień przebiegał w inny sposób. Były konkurencje, w których chłopcy mogli wykazać się zwinnością, sprawnością fizyczną i wiedzą, fotobudka oraz w jednej z klas 0 warsztaty malowania na szkle prowadzone przez Panią Dorotę z „Kreatywnych Animacji”. Tego dnia nie tylko chłopcy, ale i dziewczynki świetnie się bawiły. Wspólne świętowanie  wpłynęło na pozytywną atmosferę w grupie oraz budowanie właściwych relacji między dziećmi.  

    Wychowawczynie klas „0”

  • Teatr Klapa

                Pod koniec września na szkolnej scenie wystąpili Koperek i Kminek w inscenizacji „Byczek Fernando”. Przedszkolaki oraz uczniowie klas 0-3 z radością wzięli udział                        w muzycznym interaktywnym przedstawieniu. Z niecierpliwością czekają na kolejne występy aktorów.

                                                                                       Magdalena Klabacha-Lica

  • Dzień Pieczonego Ziemniaka

                W tym roku przedszkolaki Dzień Pieczonego Ziemniaka obchodziły w Folwarku Jackowo. Tradycyjnie wzięły udział w „kartoflanych zawodach”, przygotowały i upiekły ziemniaczki, które z apatytem zjadły. Pogoda dopisała, więc wybraliśmy się na krótki spacer do okolicznego lasu, a także zajrzeliśmy do stajni, by zapoznać się z jej mieszkańcami. Między dziećmi i końmi wytworzyła się niesamowita więź, aż żal było opuszczać to urocze miejsce. Dziękujemy gospodarzom za gościnę.

                                                                                                  Magdalena Klabacha-Lica

  • „ Piaśnica- Golgota Pomorza”

    Uczniowie klas siódmych i ósmych we wrześniu 2021r. rozpoczęli realizację projektu „ Piaśnica- Golgota Pomorza”.  Celem projektu jest poznanie historii miejsca masowych egzekucji inteligencji z Pomorza Gdańskiego oraz innych osób przywiezionych z głębi Rzeszy do Piaśnicy. Zajęcia historii tym razem odbywały się w lasach piaśnickich, gdzie badaliśmy losy Polaków, których hitlerowcy chcieli się w pierwszej kolejności pozbyć. Efektem realizowanych zajęć  będzie wystawa prac przygotowana w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Choczewie.                 

                                                                                                      Nauczyciel historii – H. Soboń

  • Narodowy Dzień Sportu

             10 września w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Choczewie obchodziliśmy Narodowy Dzień Sportu. Z tej okazji klasy 7 i 8 wzięły udział w marszobiegu, wzdłuż pasa nadmorskiego, na trasie Stilo – Lubiatowo.

    Głównym celem przedsięwzięcia było zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywności ruchowej.

    Pogoda dopisała, a uczniowie bardzo szybko przeszli tę długą trasę, więc mieli czas na gry i zabawy sportowe na plaży oraz w morzu.

            Uczniami opiekowały się panie Teresa Lademan, Henryka Soboń i Natalia Kowalewska – Jażdżewska.

     

     

                                                                                                  Natalia Kowalewska-Jażdżewska

  • BIWAK NAD JEZIOREM SARBSKO

    W dniach 09 -10.09. 2021 r. uczniowie klasy 4 A i 4 B uczestniczyli w biwakach nad jeziorem Sarbsko, w ośrodku Habenda. Grupami opiekowali się wychowawcy: Marek Dzięgielewski, Wojciech Paździo oraz Henryk Rynko.

    Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu: Łeba perłą jest Bałtyku. Za pozyskane w tym projekcie fundusze zakupiono łódki i kajaki. Część z nich trafi do naszej gminy.

    Pierwszego dnia nad jeziorem przywitali nas wójt pan Wiesław Gębka,  Przewodniczący Rady Gminy pan Krzysztof Łasiński i koordynator projektu pan Maciej Barański. Pan wójt z wyraźnym zadowoleniem pokazywał sprzęt, który trafi do naszej gminy. Trzeba przyznać, że żaglówka, łódki Optymist i kajaki prezentowały się wspaniale.

    Koordynator przedstawił dzieciakom instruktorów i nakazał założenie pianek. To było pierwsze wyzwanie, gdyż pianki są bardzo obcisłe.  Nie wszyscy uczniowie chcieli uczestniczyć w przygodzie i tylko obserwowali przygotowania.  Gdy wszyscy byli już gotowi, zostali podzieleni na grupy. Ci, którzy nie czuli się pewnie, ruszyli w rejs większą żaglówką.  Odważniejsi, po wysłuchaniu rad instruktorów, ruszyli na wodę w kajakach, łódkach i na windserfingach.  Widać było, że bawią się wspaniale. Bardzo szybko opanowali podstawy            i radzili sobie świetnie, nawet gdy zawiał silniejszy wiatr. Po opuszczeniu łódek niektórymi tak targały pozytywne emocje, że nie chodzili, a podskakiwali. W tym czasie nasi wątpiący, którzy do tej pory tylko obserwowali zmagania koleżanek i kolegów ze sprzętem i wodą, nabrali ochoty i dołączyli do pływających. Czas upłynął bardzo szybko i, ku niezadowoleniu uczniów, trzeba było przygotowywać się do powrotu.  Zdejmowanie pianek okazało się jeszcze trudniejszym zadaniem, niż ich zakładanie. W czasie drogi do szkoły uczestnicy biwaku pytali, kiedy następny raz wybierzemy się nad wodę.

                                                                                                            Marek Dzięgielewski

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Unii Europejskiej
    ul. Szkolna 2
    84 - 210 Choczewo
  • (0-58) 572 39 14

Galeria zdjęć