20 października lekcje edukacyjną poprowadziły funkcjonariuszki policji z Wejherowa. Wytłumaczyły przedszkolakom, jak bezpiecznie poruszać się po drogach. Pokazały i wyjaśniły, jak ważne jest używanie odblasków podczas spacerów oraz przestrzeganie zasad podczas przechodzenia przez jezdnię. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały drobne upominki.
Wychowawczynie
19 października 2022r, uczniowie klasy IVa realizowali II etap projektu ze Stowarzyszeniem „Promyk Nadziei”. Tym razem poznaliśmy historię dworków i pałaców w Gminie Choczewo. Naszym przewodnikiem był pan Radosław Kamiński z wejherowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który z wielką pasją opowiadał o wybranych obiektach. Byliśmy w Starbieninie, Osiekach, Lubiatowie, Lublewie, Jackowie, Kurowie, Choczewku. Największe wrażenie na zwiedzających zrobił pięknie zrekonstruowany i odnowiony pałac w Ciekocinku. Pan przewodnik zapewnił, że w kolejnym etapie projektu jeszcze tam wrócimy. Dziękujemy Stowarzyszeniu „ Promyk Nadziei” za włączenie uczniów do współuczestniczenia w projekcie.
Henryka Soboń
Kto zdobytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez ustanku
zdobywa ten może być nauczycielem innych.
Konfucjusz
W obliczu pierwszego rozbioru 14 października 1773r., sejm na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, podjął wysiłek reformy państwa, obejmujący również zmianę systemu kształcenia.
Komisji Edukacji Narodowej udało się stworzyć jednolity system szkolnictwa, zreformować uniwersytety i opracować zbiór przepisów szkolnych. Powołane przez nią Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych zreformowało programy i metody nauczania, wydało nowoczesne podręczniki. Kształcenie miało dawać praktyczne umiejętności, ograniczono nauczanie łaciny, stawiano nacisk na matematykę i j. polski. Wprowadzono przedmioty przyrodnicze, (fizykę, chemię, biologię) a także historię oraz elementy nauk rolniczych i medycznych. Komisja Edukacji Narodowej powołała do życia szkoły gminne dla ogółu dzieci i powiatowe dla dzieci szlacheckich, dopuściła dziewczęta do nauki na równych prawach z chłopcami. Działalność KEN została uznana za jedno z największych osiągnięć kulturalnych Polski w czasach oświecenia, a jej patriotyczno-obywatelskie wychowanie dało pozytywne efekty zwłaszcza w dobie zaborów.
Dzień Edukacji Narodowej – święto oświaty i szkolnictwa wyższego zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 roku. Od 1982 roku obchodzone jest w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej - 14 października, jako Dzień Nauczyciela.
13.10 w naszej szkole uczniowie klas 5 pod kierownictwem pana Marka Dzięgielewskiego i pana Wojciecha Paździo przygotowali krótki program z okazji tej uroczystości. Składał się on z dwóch części. Pierwsza przybrała formę prezentacji, w której przedstawiono historię tego święta. Druga natomiast pod tytułem „Atlas uczniów” miała charakter żartobliwy i omawiała typy uczniów występujących w polskich szkołach. Występ zakończył się odśpiewaniem piosenki o uczniowskich talentach, do której przygotowała szkolnych aktorów pani Weronika Korthals-Tartas.
Występ swoją obecnością zaszczycili nauczyciele, dyrekcja i Przewodniczący Rady Gminy pan Krzysztof Łasiński.
Kreacje uczniowskie spotkały się z bardzo życzliwym przyjęciem, a niektóre kwestie wywoływały salwy śmiechu.
Za stronę techniczną – nagłośnienie odpowiadał pan Tadeusz Huk.
Wychowawcy klas 5a i 5b
Przedszkolaki i zerówkowicze z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w warsztatach bębniarskich prowadzonych już po raz kolejny w naszej szkole przez pana Bogdana. Tego typu zajęcia doskonalą poczucie rytmu niezbędne w nauce piosenek, wierszy. Gra na bębnach sprawiła dzieciom wiele radości. Chętnie, z dużym zaciekawieniem słuchały też muzyki egzotycznych instrumentów.
Wychowawczynie
Koperek i Kminek z Teatru Klapa zagrali na scenie dla przedszkolaków i uczniów klas młodszych. Tym razem śpiewająco przedstawili przygody drewnianego chłopca Pinokia. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały spektakl i nagrodziły aktorów brawami.
Wychowawczynie
Dnia 7 października 2022 r. uczniowie klasy III a i klasy III c Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Choczewie wraz z wychowawczyniami p. Anną Natoniewską-Styn, p. Małogorzatą Mazur oraz nauczycielem wspomagającym Mirosławą Rudnicką w ramach realizacji treści programowych wybrali się na wycieczkę na Wydmę Lubiatowską. Uczniowie poruszali się bardzo atrakcyjną ścieżką przyrodniczą oglądając wspaniałe widoki . Zdecydowanie największe wrażenie zrobiła na nich platforma widokowa, z której podziwiali krajobraz wydmy i oczywiście panoramę wyjątkowo, spokojnego morza. Widzieli też wieżę służącą do wykrywania pożarów w lasach. Uczniowie przeszli 7 km, nie czuli się zmęczeni, chętnie po drodze odgadywali gatunki zwierząt, a na zakończenie stwierdzili, że wycieczka była bardzo udana.
Wychowawczynie
26 września 2022r. uczniowie z klasy IIa wybrali się do Parku Trampolin Jumping w Lęborku. Wycieczka była nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca w konkursie "Gmina Choczewo bez plastiku". Celem wyjazdu było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, wyrabianie nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, integracja zespołu klasowego oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich. Pobyt w Parku Trampolin okazał się niezwykłą lekcją wychowania fizycznego. Uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m in. trampolin sportowych, basenów wypełnionych kostkami piankowymi, ścianki wspinaczkowej oraz "Małpiego Gaju". Skacząc na trampolinach i pokonując przeszkody w parku trampolin uczniowie rozwijali ogólną sprawność fizyczną, koordynację oraz kształtowali właściwą postawę ciała. Część uczniów wykazała się umiejętnością wykonywania różnego typu salt i przewrotów. Wspólne skakanie wprawiło wszystkich w znakomity nastrój oraz wyzwoliło mnóstwo pozytywnej energii.
Agata Grzybek-Pelowska
W minionym roku szkolnym Urząd Gminy Choczewo zorganizował konkurs, który polegał na zbieraniu plastikowych opakowań po napojach. Uczniowie wrzucali butelki do zgniotomatu i otrzymywali pokwitowania. Po ich zsumowaniu okazało się, że klasy IV A i VI A zajęły trzecie miejsce. W nagrodę mogły pojechać na pizzę do wybranego lokalu. (Nie zdążyliśmy pojechać przed wakacjami, więc na wycieczkę wybrali się już uczniowie klasy V i VII). Nasz wybór padł na restaurację Morską 3.0 w Białogórze.
14.09.2022 roku uczniowie, prawie w komplecie, pod kierownictwem pani Katarzyny Nguyen i pana Marka Dzięgielewskiego wyruszyli w podróż. Po chwili, jazda trwała kilkanaście minut, byliśmy na miejscu i zasiedliśmy przy wyznaczonych stolikach. Kelnerzy, bardzo mili i sympatyczni, przyjęli zamówienia i zaczęło się oczekiwanie. Obsługa szybko wzięła się do pracy i po kilku minutach pojawiły pierwsze pizze. Dzieciaki z apetytem zabrały się do konsumpcji. Pyszne potrawy znikały szybciej, niż obsługa je dostarczała. Atmosfera przy stolikach była wspaniała, wiadomo – wspólne posiłki integrują. Uczniowie i nauczyciele mogli swobodnie porozmawiać i zacieśnić relacje. Czas szybko mijał i nagle musieliśmy już wracać. Z rozmów w autokarze wynikało, że wszyscy są najedzeni i zadowoleni. Dzieciaki mówiły, że chętnie powtórzyłyby taki wyjazd.
M. Dzięgielewski
Uczniowie klasy 6c wzięli udział w ogólnopolskim konkursie na najbardziej zgraną klasę. Głównym zadaniem było nagranie filmu ukazującego zainteresowania i aktywności uczniów, które integrują zespół klasowy. Zdobyta nagroda w postaci vouchera do Energylandii stała się motywacją do wyjazdu. Na uwagę zasługuje zaangażowanie rodziców, którzy założyli konto na portalu społecznościowym. Zebrane z licytacji fundusze pozwoliły na zorganizowanie wycieczki. Pierwszy dzień uczniowie spędzili w upragnionej Energylandii, która dostarczyła im wielu wrażeń i radości.
Drugiego dnia zwiedzili Kopalnię Soli Wieliczka, spacerując wśród solnych dzieł sztuki i poznając specyfikę tego miejsca. Kolejnym punktem programu był rejs statkiem po Wiśle, wzbudzając w uczniach ciekawość poznania tego miasta. Już nazajutrz uczniowie mogli ją zaspokoić. Poznawanie historii, zabytków oraz legend Krakowa uprzyjemniło rozwiązywanie
kryminalnych zagadek tego miasta. Następnego dnia wycieczkowicze zwiedzili Katedrę, Groby Królewskie, Muzeum Katedralne, Muzeum Archidiecezjalne oraz obejrzeli Dzwon Zygmunta. Siedziba polskich królów i władców była żywą lekcją historii. Oczywiście nie zabrakło wspólnego zdjęcia ze Smokiem Wawelskim.
Rynek Główny, Bazylika Mariacka, Sukiennice oraz Rynek Podziemny wywarły na uczniach ogromne wrażenie. Pełni nowych doświadczeń wrócili do codziennych obowiązków. Wyjazd pozytywnie wpłynął na relację dzieci, które wzajemnie się wspierały. Przeżyte chwile pozostaną z nami na zawsze.
Współpraca wychowawcy, rodziców i uczniów przyniosła pozytywne efekty. W tym miejscu pragnę podziękować, w imieniu własnym oraz uczniów klasy 6c, wszystkim osobom dobrej woli, dzięki którym mogliśmy zrealizować nasze marzenia.
Teresa Waloch
13 września uczniowie klasy IVa wybrali się na wycieczkę do Rzucewa w ramach projektu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Na początku wycieczki pan przewodnik zapoznał nas z krótką historią dworków i pałaców na terenie naszej gminy oraz sąsiedniej. W Rzucewie najpierw zwiedziliśmy zamek, a następnie spędziliśmy atrakcyjnie czas w osadzie archeologicznej. XIX- wieczny zamek kryje w sobie tajemnice historii rodów Wejherów, Radziwiłłów, Przebendowskich oraz samego króla Jana III Sobieskiego. Tajemnice tej historii poznaliśmy w przepięknie urządzonej bibliotece zamkowej. Później poszliśmy do Parku Kulturowego Osady Łowców Fok, który został odkryty pod koniec XIX wieku. Obejrzeliśmy eksponaty znalezione podczas prac archeologicznych z „epoki kamienia”. Dowiedzieliśmy się, że w Rzucewie już w neolicie prężnie rozwijała się kultura łowców fok. To wspaniałe odkrycie pozwoliło nam dowiedzieć się, jak wyglądało życie codzienne ówczesnych ludzi. W osadzie przygotowano ognisko, gdzie mogliśmy upiec kiełbaski i posilić się. Wycieczka bardzo podobała się uczniom, którzy serdecznie dziękują organizatorom.
Henryka Soboń
Województwo pomorskie to 315 kilometrów linii brzegowej, setki jezior i rzek. Mamy więc doskonałe warunki do rozwoju żeglarstwa. Dlatego samorząd województwa pomorskiego stawia na edukację morską, którą warto zaczynać od najmłodszych lat. Temu właśnie służy Program Edukacji Morskiej „Pomorskie Żagle Wiedzy”, realizowany dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej. Uczestniczy w nim 120 szkół z całego regionu, łącznie ok. 7 tys. uczniów i 750 nauczycieli.
Piknik żeglarski we Wdzydzach Kiszewskich to impreza zorganizowana w ramach Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej, który po raz pierwszy dla młodzieży z województwa pomorskiego odbył się 1.10.2022r. Drużyny z poszczególnych szkół podstawowych rywalizowały zarówno na wodzie jak i na lądzie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Blanka Krzysztofiak, Małgorzata Niemiec. Wszystko działo się na przystani żeglarskiej nad Jeziorem Jeleń.
Henryk Rynko
W dniach 29.08-04.09.2022 w ramach projektu odbył się obóz żeglarski , w którym uczestniczyli uczniowie 3 szkół, tj. SP Choczewo, SP Łeba, i SP Ciekocino. Zajęcia praktyczne organizowane były w zależności od pogody na przystani „HABENDA” w Sarbsku i Porcie Jachtowy w Łebie. Uczniowie zakwaterowani byli w SP Łeba. W pierwszym dniu obozu każdy uczestnik został wyposażony w pianki wraz z obuwiem. Uczniowie na zajęcia praktyczne w Sarbsku i Porcie Jachtowym w Łebie przemieszczali się rowerami. Organizatorem obozu był pan Maciej Barański , który na pierwszym spotkaniu omówił zasady bezpieczeństwa i regulamin obozu oraz zapoznał nas z miejscem zakwaterowania. Uczestnicy otrzymali wszelkie niezbędne pomoce wraz z linami do nauki wiązania węzłów. Zajęcia praktyczne prowadzone były na różnego rodzaju jachtach-Mały Książę, Bosman ,Mat.
Dużą wagę przykładano do nauki manewrowania jachtem na jeziorze i morzu. Obóz żeglarski był prowadzony pod nadzorem instruktorów .Większość uczestników złapała bakcyla żeglarskiego i uczestniczyła w regatach, które odbyły się 21.09-22.09.2022 roku we Wdzydzach. Z naszej szkoły w regatach brała udział Blanka Krzysztofiak i Małgorzata Niemiec.
Uczniowie poprzez zabawę i rozrywkę poznali wiele praktycznych zasad, które są niezbędne podczas rejsów po jeziorze czy morzu. Obóz był idealnym sposobem na powtórkę wiedzy teoretycznej, którą uczniowie poznali na zajęciach on-line w szkole oraz przećwiczeniem manewrów na jachtach w SARBSKU I ŁEBIE: Mały Książe, Bosman, Mat., Hartley.
Naszą szkołę na obozie reprezentowali uczniowie: Natalia Kotkowska, Lena Jażdżewska, Paweł Fleming, Antoni Dmochowski, Anna Pytel, Blanka Krzysztofiak, Julia Kowalska, Małgorzata Niemiec, Magdalena Niemiec, Oliwia Szczepaniak. (Opiekun grupy: Wojciech Paździo)
Rozpoczął się kolejny rok przedszkolny. Dzieci z radością wróciły w mury naszego przedszkola. Po okresie adaptacyjnym nowe przedszkolaki z chęcią uczestniczą w zabawach i zajęciach. Nabywają nowe umiejętności społeczne i emocjonalne, współdziałają w grupie. Przed nimi czas nawiązywania pierwszych przyjaźni, czas przygód obfitujących w interesujące spotkania, warsztaty, wycieczki.
Wszystkim dzieciom życzymy radosnego pobytu w przedszkolu. Informujemy rodziców, że dysponujemy jeszcze kilkoma wolnymi miejscami w placówce. Zapraszamy do kontaktu.
Celem projektu jest wykorzystywanie w praktyce wiedzy matematycznej. Składa się z 3 segmentów, dla uczniów:
- kl. 5 (gr. I): Liczby w kalendarzu i czasie,
- kl. 6 (gr. II i III): Nasza szkoła w liczbach,
- kl. 7 (gr. IV): Człowiek i jego potrzeby w liczbach.
Projekt obejmuje 10 dwugodzinnych warsztatów dla każdej grupy.
Grupa pierwsza m.in. zbiera dane o zegarze i kalendarzu oraz historii zegara. Uczy się odczytywać fazy Księżyca. Uczestnicy projektu wykonują obliczenia dotyczące czasu i kalendarza np. upływ czasu w sekundach, godzinach, dniach i latach, wiekach, kwartałach. Samodzielnie projektują i przygotowują kalendarze, zegary i klepsydry.
Grupa druga i trzecia zbiera dane dotyczące budynku naszej szkoły. Mierzą i obliczają wielkości sal, odczytują plany obiektu. Dokonują pomiarów pomieszczeń (pola i objętości) oraz opracowują wyniki - diagramy, wykresy. Wykonują także model budynku z wykorzystaniem brył.
Ostatnia czwarta grupa zbiera dane nt. masy mięśniowej i kostnej człowieka, ilości wody w organizmie. Zestawi zapotrzebowanie kaloryczne - wiek, płeć, rodzaj pracy. Uczniowie uczą się przeliczać wartość kaloryczną i przyrządzać zdrowy posiłek, obliczać kalorie spalane podczas aktywności fizycznej. Stworzą także jadłospis dla ucznia z cukrzycą.
Dwa warsztaty przeznaczone zostaną na uporządkowanie informacji, wykonanie prezentacji, które w formie otwartych zajęć/apelów z gośćmi, zostaną przedstawione w klasach 1-5 (gr. I), 6-8 (gr. II-IV).
Dyrekcja szkoły
Uczniowie klas I-III od września do grudnia brały udział w projekcie edukacyjnym Dobrzy kierowcy rosną z nami. Projekt był realizowany przez Pomorską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy współpracy z Pomorską Policją. Celem podjętych działań było uczenie oraz utrwalanie prawidłowych postaw i nawyków drogowych u dzieci i dorosłych, a tematem przewodnim – zmiana przepisów związana z zachowaniem kierowców i pieszych na przejściu dla pieszych. Projekt podzielony był ma cztery etapy: DROGA-KIERWOCA-PIESZY-ODBLASKI . Każdy etap kończył się sprawozdaniem umieszczanym na stronie.
Nasze poczynania można prześledzić używając poniższego linku.
Po raz kolejny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Choczewie przystąpił do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego głównym celem jest m.in. uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych i pedagogicznych poprzez zwiększenie oferty książkowej. Z przyjemnością informujemy, że w bieżącym roku nasza szkoła uzyskała dofinansowanie w kwocie 15000 zł, przy czym 3000 zł stanowi wkład własny organu prowadzącego szkołę. Za otrzymane wsparcie finansowe zostały zakupione nowe książki oraz sprzęt komputerowy. Oto lista zakupionych książek: Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, Jan Brzechwa „Brzechwa dzieciom” ,Barbara Kosmowska „Dziewczynka z parku”, Maria Krüger „Karolcia”, Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, Danuta Parlak „Kapelusz Pani Wrony”, Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”, Maria Terlikowska „Drzewo do samego nieba”, Alan Alexander Milne „Kubuś Puchatek”, Mira Jaworczakowa „Oto jest Kasia”, Tove Jansson „Zima Muminków”, Marcin Pałasz „Sposób na Elfa”, Maria Kownacka „Kajtkowe przygody”, Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik”, Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”, Janusz Christa „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”, Ferenc Molnár „Chłopcy z Placu Broni”, Bolesław Prus „Katarynka”, John Ronald Reuel Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”, Lewis Carroll „Alicja w Krainie Czarów”, Carlo Collodi „Pinokio”, Kornel Makuszyński „Szatan z siódmej klasy”, Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera”, Charles Dickens „Opowieść wigilijna”, Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”, Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę”, Melchior Wańkowicz „Ziele na kraterze”, Joanna Krzyżanek „Dobre uczynki Cecylki Knedelek”, Wojciech Mikołuszko „Tato, a dlaczego?”, Wojciech Widłak „Pan Kuleczka”(seria), Christopher Paolini „Brisinger”, Christopher Paolini „Eragon”, John Ronald Reuel Tolkien „Władca Pierścieni” (seria) , „Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu”.
Aktyw Biblioteczny ZSP w Choczewie
"...żeby widzieć naprawdę zamykają oczy, chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć, kochamy wciąż za mało i stale za późno...Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."
ks. J. Twardowski
W tym roku około 8 tysięcy szkół w całej Polsce w tym również Zespół Szkolno-Przedszkolny w Choczewie wzięło udział w akcji #SzkołaPamięta.
Nasi uczniowie oraz nauczyciele od 27 do 29 października odwiedzali cmentarze, na których spoczywają nauczyciele i osoby, które z nami współpracowały i wspierały na naszą szkołę. Porządkowali groby, zapalali znicze, wspominali nieżyjące już osoby.
Akcja #SzkołaPamięta jest okazją do upamiętnienia tych, którzy jeszcze nie tak dawno byli wśród nas.
Dyrekcja szkoły