Dnia 17.10.2023 odbyła się wycieczka klasy 6 a wraz z wychowawcą Panem Markiem Dzięgielewskim oraz nauczycielem geografii Katarzyną Stawicką do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. W ramach tej wycieczki uczniowie uczestniczyli w lekcji „Wokół kuchennego pieca, czyli co jedli Słowińcy. Elementy jadła na wsi słowińskiej i pomorskiej z przełomu XIX i XX w.” Zajęcia odbywały się przy piecu chlebowym oraz w tradycyjnej kuchni Słowińców. Uczniowie nauczyli się jak piec chleb w kamiennym piecu oraz samodzielnie przygotowali tradycyjny posiłek: kartoflankę, ciasto na wafle pieczone później w oryginalnej żeliwnej wafelnicy oraz ubijali masło w kierzance i je wyrabiali. Kiedy zupa się gotowała a chleb piekł uczniowie odbyli zajęcia w chałupach muzealnych podczas których zapoznali się ze sprzętem potrzebnym w gospodarstwach domowych oraz tradycyjnym urządzeniem domostw i gospodarstw słowińskich. Zwieńczeniem wycieczki była wspólna wieczerza przy stole i skosztowanie przyrządzonych potraw. Wycieczka była w całości finansowana z nagrody wygranej w roku szkolnym 2022/23 przez klasę 5a w konkursie „Gmina bez plastiku”.
Wycieczka do Malborka w ramach konkursu "Gmina bez plastiku",uczniowie klasy 7c i 7b
Dziękujemy
11.10.2023r. Odbył się wyjazd do Gdańska klas 0 oraz 1-3 na widowisko teatralne na lodzie wykonane przez łyżwiarzy z całej Polski.
" Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza " na motywach baśni Bolesława Leśmiana.
Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego na zielono?
Ponieważ kolor zielony jest kolorem nadziei
Dlaczego MY na zielono?
- aby rozmawiać
- aby zadawać pytania
- aby dostrzegać, zauważać
-aby pomagać
-aby rozumieć
Na świecie żyje ponad 17 milionów osób z MPD.
W dniu 3.10.2023 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbyła się inauguracja roku sportowego. Inauguracja rozpoczęła się apelem olimpijskim a następnie uczniowie przystąpili do rywalizacji w biegach przełajowych. Klasy czwarte i piąte brały udział w indywidualnych biegach przełajowych a klasy 6-8 startowały w sztafetowych biegach przełajowych.
WYNIKI BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH:
CHŁOPCY DZIEWCZĘTA
JAKUB REUTER 1. MARIA SZUSZEK
KACPER DETLAFF 2. JULIA WALOCH
KSAWERY JANKOWSKI 3. LENA JOACHIMIAK
SZYMON GIL 4. JAGODA BIANGA
GRACJAN POMIECZYŃSKI 5. NIKOLA CZAJA
KRZYSZTOF MALLEK 6. ZOFIA DĄBEK
KRZYSZTOF KOZŁOWSKI 7. LENA TOTZKA
JAKUB MARKOWSKI 8. AMELIA ZIENKE
TOMASZ ZYCH 9. LAURA WESOŁOWSKA
FILIP DZIOBAK 10. DOMINIKA ZABŁOCKA
Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Unią Europejską. My również pamiętaliśmy o tym dniu. Na lekcjach j.angielskiego przypomnieliśmy sobie jak wyglądają flagi różnych państw. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę, odpowiadając na pytania oraz mierząc się z quizami dotyczącymi języków obcych.
Dysleksja to specyficzne trudności w nauce czytania i pisania stwierdzane u ucznia, pomimo stosowania standardowych metod nauczania i inteligencji na poziomie co najmniej przeciętnym oraz sprzyjających warunkach społeczno- kulturowych.
"Dbam o swoje zdrowie" uczniowie kl.2c, 3a, 3b wiedzą, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na ich zdrowie.
W dniu 12 czerwca 2023 r. odbyła się wycieczka do PARKU EWOLUCJI w Sławutówku, w której uczestniczyli uczniowie klasy 3a,3b, i 3c wraz z wychowawczyniami B. Cholka, A. Natonieską-Styn, M. Mazur. Podczas wycieczki uczniowie mieli możliwość wzbogacenia wiedzy z zakresu prehistorii. Oglądali modele dinozaurów rzeczywistych rozmiarów, poznawali historię powstania naszej planety z udziałem interaktywnego dinozaura, ,, podróżowali w czasie ,, na dno oceanu, aby zobaczyć największe gady morskie sprzed milionów lat. Odbyli także podwodną podróż w kinie 7D, obejrzeli interaktywne show „Wygadany dinozaur", zwiedzali Ścieżkę Dinozaurów, wystawę „Obrazy Prehistorii" oraz Świat Człowieka Pierwotnego. Była też przejażdżka kolejką szynową oraz zabawy w basenie z piłkami i na placu zabaw. Uczniowie wzięli też udział w warsztatach malowania dinozaurów Na koniec zakupiliśmy pamiątki. Pogoda i humory nam dopisały.
Małgorzata Mazur
W dniach 19-20 maja uczniowie klasy 6c uczestniczyli w dwudniowym biwaku w ZSP w Choczewie, którego celem było ugruntowanie znajomości lektury I.R.R. Tolkiena „Hobbit”. Już na samym wstępie musieli wykazać się kreatywnością, ponieważ przebranie było przepustką do niezwykłej przygody. Najciekawsze stroje zostały nagrodzone. Kolejnym punktem programu był seans filmowy, który pozwolił na utrwalenie zdobytej wcześniej wiedzy. Następnie uczestnicy biwaku posilili się pyszną pizzą, która dodała energii do czekających ich wyzwań. Podzieleni na grupy przystąpili do rywalizacji w formie podchodów na terenie szkoły. Nocne poszukiwania listów z zagadkami dostarczyło wiele wrażeń i pozytywnych emocji. Zwycięska drużyna otrzymała słodkie nagrody.
Wspólnie spędzone chwile oraz wiedza zdobyta dzięki dobrej zabawie, pozostaną na długo w naszej pamięci.
Wychowawczyni
Teresa Waloch
21 marca klasy ósme z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Choczewie wraz z wychowawcami odwiedzili szkoły ponadpodstawowe w Wejherowie. Uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, zwiedzali szkołę i sale lekcyjne oraz pracownie przedmiotowe, mogli porozmawiać z nauczycielami lub uczniami na temat najbardziej popularnych, obleganych profili w szkole. Oprócz tego w szkołach było mnóstwo atrakcji oraz poczęstunek. Mamy nadzieję, że ten wyjazd pomoże naszym uczniom podjąć właściwą decyzję dotyczącą dalszej edukacji.
Wychowawcy klas 8
21 marca jest pierwszym dniem kalendarzowej wiosny, dlatego dzieci z klas 0 i 1-3 w tym dniu postanowiły wyjść „ pani wiośnie „ naprzeciw. W kolorowych strojach, z wiosennymi kwiatkami w dłoniach przemaszerowały przez Choczewo. Po drodze wstępowały do sklepów, urzędu gminy, banku, ośrodka zdrowia, poczty, nadleśnictwa, GOPS-u i GOK i B-u. Tam robiły trochę hałasu za pomocą grzechotek, tamburynów itp., śpiewały piosenki oraz wręczały pracownikom żonkile. Wszędzie były obdarowywane słodkościami, upominkami, miłymi uśmiechami. Pani wiosna przyjęła nasze zaproszenie, bo gdy wracaliśmy do szkoły, świeciło słoneczko.
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. W tym roku 21 marca uczniowie klas IIIa i IIIb pod kierunkiem p. Anny Natoniewskiej-Styn i p. Barbary Cholka przygotowali przedstawienie „Na powitanie wiosny”. Na inscenizację zostały zaproszone dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas 0- III. W prawdziwie wiosennej i kolorowej scenerii mogliśmy podziwiać umiejętności sceniczne uczniów, którzy wcielili się w role roślin, zwierząt, pór roku, zjawisk pogodowych występujących wiosną. Mogliśmy zobaczyć bociana, motyle, pszczoły, skowronka, sowę, jeże, wiosenne kwiaty i oczywiście panią Wiosnę.
Przedstawienie zostało ubarwione również wiosennymi piosenkami pt. :Nie śpijcie kiedy wiosna”, „Wiosenny spacer”. Wszyscy aktorzy przygotowali się wzorowo, a ich występ przedszkolaki jak i uczniowie obejrzeli z wielkim zaciekawieniem i uwagą. Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami.
W marcu odwiedzili nas aktorzy Teatru Klapa, którzy tym razem wystawili dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3 spektakl „Wróbelek Elemelek”. Śmieszne i zabawne przygody bohatera dostarczyły dzieciom wiele radości oraz nauczyły ich przestrzegania zasad bezpiecznej zabawy i nauki.
M. Klabacha-Lica