21 marca klasy ósme z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Choczewie wraz z wychowawcami odwiedzili szkoły ponadpodstawowe w Wejherowie. Uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, zwiedzali szkołę i sale lekcyjne oraz pracownie przedmiotowe, mogli porozmawiać z nauczycielami lub uczniami na temat najbardziej popularnych, obleganych profili w szkole. Oprócz tego w szkołach było mnóstwo atrakcji oraz poczęstunek. Mamy nadzieję, że ten wyjazd pomoże naszym uczniom podjąć właściwą decyzję dotyczącą dalszej edukacji.
Wychowawcy klas 8
21 marca jest pierwszym dniem kalendarzowej wiosny, dlatego dzieci z klas 0 i 1-3 w tym dniu postanowiły wyjść „ pani wiośnie „ naprzeciw. W kolorowych strojach, z wiosennymi kwiatkami w dłoniach przemaszerowały przez Choczewo. Po drodze wstępowały do sklepów, urzędu gminy, banku, ośrodka zdrowia, poczty, nadleśnictwa, GOPS-u i GOK i B-u. Tam robiły trochę hałasu za pomocą grzechotek, tamburynów itp., śpiewały piosenki oraz wręczały pracownikom żonkile. Wszędzie były obdarowywane słodkościami, upominkami, miłymi uśmiechami. Pani wiosna przyjęła nasze zaproszenie, bo gdy wracaliśmy do szkoły, świeciło słoneczko.
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. W tym roku 21 marca uczniowie klas IIIa i IIIb pod kierunkiem p. Anny Natoniewskiej-Styn i p. Barbary Cholka przygotowali przedstawienie „Na powitanie wiosny”. Na inscenizację zostały zaproszone dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas 0- III. W prawdziwie wiosennej i kolorowej scenerii mogliśmy podziwiać umiejętności sceniczne uczniów, którzy wcielili się w role roślin, zwierząt, pór roku, zjawisk pogodowych występujących wiosną. Mogliśmy zobaczyć bociana, motyle, pszczoły, skowronka, sowę, jeże, wiosenne kwiaty i oczywiście panią Wiosnę.
Przedstawienie zostało ubarwione również wiosennymi piosenkami pt. :Nie śpijcie kiedy wiosna”, „Wiosenny spacer”. Wszyscy aktorzy przygotowali się wzorowo, a ich występ przedszkolaki jak i uczniowie obejrzeli z wielkim zaciekawieniem i uwagą. Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami.
W marcu odwiedzili nas aktorzy Teatru Klapa, którzy tym razem wystawili dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3 spektakl „Wróbelek Elemelek”. Śmieszne i zabawne przygody bohatera dostarczyły dzieciom wiele radości oraz nauczyły ich przestrzegania zasad bezpiecznej zabawy i nauki.
M. Klabacha-Lica
Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach plastycznych, które przeprowadziła p. Dorota z Kreatywnych Animacji. Dzieci projektowały i malowały białe koszulki specjalnymi farbami do tkanin. Kolorowe i samodzielnie wykonane prace będą doskonałym uzupełnieniem dziecięcej garderoby.
M. Klabacha-Lica
20 lutego uczniowie klas 0a oraz 1a pojechali na wycieczkę do Centrum Rozrywki „Loopy’s World” w Gdańsku. Celem wycieczki była integracja zespołów klasowych. Na miejscu dzieci zostały zapoznane z zasadami obowiązującymi w sali zabaw. Uczniowie w czasie zabawy mieli do dyspozycji wiele atrakcji, m.in. zjeżdżalnie, labirynty z przeszkodami, baseny z piłeczkami, trampoliny czy tor saneczkowy. Dodatkową atrakcją dla każdej z klas była „Olimpiada sportowa”, podczas której dzieci rywalizowały ze sobą w różnych dziedzinach sportu. W ten sposób uczniowie nabywali umiejętność współdziałania w grupie. Ponadto wdrażano dzieci do kulturalnej i zgodnej zabawy. Wróciły one do domu pełne pozytywnych wrażeń i miłych wspomnień.
Wychowawczynie 0a,1a
Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Unii Europejskiej w Choczewie rozpoczął realizację trzech projektów edukacyjnych:
Mój Projekt Życie – uczenie się przez całe życie z zakresu doradztwa edukacyjno – zawodowego,
Moje bezpieczne życie – działania profilaktyczne,
Pomagam, bo potrafię – bezpieczeństwo,
dofinansowanych w ramach programu
„Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem”
Uczestnikami projektu są uczniowie klas VI i VII.
Na początku bieżącego roku szkolnego uczniowie ZSP w Choczewie włączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W Roku Romantyzmu Polskiego Para Prezydencka zaproponowała czytanie tomiku poezji Adama Mickiewicza pt. „Ballady i romanse”. W spotkaniach literackich organizowanych w bibliotece szkolnej przez panią Grażynę Olszowiec uczestniczyli uczniowie klas: VIII a, VIII b, VIII c i VIII d. Głównym celem przedsięwzięcia było propagowanie czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą.
Aktyw Biblioteczny ZSP w Choczewie
Członkowie Aktywu Bibliotecznego ZSP w Choczewie przez cały rok szkolny opiekują się wieloma gazetkami ściennymi. W październiku wykonali dwie cieszące się dużym zainteresowaniem gazetki pod hasłem „Nasz region w kadrze”. Wykorzystali przy tym zdjęcia zrobione przez uczniów naszej szkoły prezentujące wspaniałą przyrodę, architekturę oraz piękne krajobrazy gminy Choczewo.
Aktyw Biblioteczny ZSP w Choczewie
Odzyskanie przez Polskę Niepodległości jest okazją do świętowania, ale też zachętą do kształtowania postaw patriotycznych wśród młodych ludzi w kontekście wydarzeń historycznych związanych z walką o tę niepodległość. Projekt szkolny składał się z trzech części:
I – Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznych pt.” Śpiewamy Dla Ciebie – Polsko”;
II – Montaż słowno - muzyczny przygotowany przez uczniów kl. IV a;
III – Udział w akcji Szkoła do hymnu.
Finał konkursu „ Śpiewamy Dla Ciebie – Polsko” odbył się 8 listopada 2022 roku. Przystąpiło do niego 17 uczniów wyłonionych podczas przesłuchań w następujących kategoriach: solista ( klasy I – IV), solista ( klasy V-VIII), duet ( klasy I – IV), duet ( klasy V – VIII). Koncert poprowadziła pani Weronika Korthals - Tartas nauczyciel muzyki w naszej szkole. Jury w składzie p. Joanna Dzięgielewska, p. Alina Rynko, p. Henryka Soboń, p. Mateusz Radziejewski wybrało laureatów w poszczególnych kategoriach, którzy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Nagrody specjalne w postaci VOUCHERA – na nagranie w profesjonalnym studio w Swarzewie przyznano najlepszym:
- Mikołajowi Brilla (klasa I a) piosenka „Mury”
- Lenie Bizewskiej (klasa VI c) piosenka „Miejcie nadzieję”
- Kubie Rabczenko ( klasa VI c) piosenka „ Już dopala się ogień biwaku”
- Błażejowi Plińskiemu ( klasa VII b) gra na trąbce - Rota.
9 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na którą przybyli zaproszeni goście i cała społeczność szkolna. Uczniowie przedstawili okres niewoli narodowej w ciekawy sposób za pomocą strojów, rekwizytów i dekoracji charakterystycznych dla tamtych czasów. Niektóre sceny pantomimy, taniec, dobór muzyki były bardzo wymowne i pokazały, że ten trudny okres można przedstawić również bez użycia słów. Jedna z kolejnych scen dotyczyła historii powstania hymnu państwowego.
Na zakończenie zaprezentowali się wykonawcy Konkursu Pieśni Patriotycznej, którzy otrzymali nagrodę specjalną. Występy dzieci dostarczyły widowni bardzo wielu wzruszeń i radości. W obliczu wojny w Ukrainie słowo niepodległość nabiera szczególnej wymowy. Piosenka aktorów na zakończenie pozwoliła znaleźć odpowiedź na pytanie, czym dla nich jest Polska:
„… to są wierzby i bociany, to są dłonie mojej mamy, to Kopernik i Skłodowska, JA I TY TO WŁAŚNIE POLSKA”.
10 listopada o godz. 11.00 w holu szkolnym zebrała się cała społeczność szkolna. Przypomniana została historia powstawania „ Mazurka Dąbrowskiego”. A o godz. 11.11 wszyscy odśpiewali hymn.
Koordynator Henryka Soboń
3 listopada 2022 roku w ramach realizacji projektu „Mała książka - wielki człowiek” pod patronatem Instytutu Książki, pani Grażyna Olszowiec zorganizowała w bibliotece szkolnej ZSP w Choczewie spotkania z pierwszoklasistami w celu przeprowadzenia rozmów na temat wartości czytania. Każdy uczestnik wydarzenia czytelniczego otrzymał wyprawkę składającą się z książki pt. „Pierwsze abecadło” oraz broszury dla rodziców pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”. Kolejne spotkania w ramach ww. projektu zorganizowane będą w grudniu bieżącego roku.
Aktyw Biblioteczny ZSP w Choczewie
1 listopada to dzień, w którym szczególnie pamiętamy o tych, którzy odeszli. W związku z tym szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji MEiN „Szkoła pamięta”. Uczniowie oraz nauczyciele odwiedzili groby zmarłych: nauczycieli, pracowników oraz przyjaciół naszej szkoły, stawiając na nich znicze symbolizujące pamięć o nich. Udział w akcji stanowi ważny element wychowania dzieci w szacunku do tych, którzy jeszcze nie tak dawno byli wśród nas.
Fundacja „Wolność i Demokracja” przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego przekazała wielu polskim szkołom – w tym również naszej, zestawy podręczników, materiały edukacyjne, gry pamięciowe oraz gry planszowe. Z wyżej wymienionych pomocy dydaktycznych na prowadzonych przez panią Grażynę Olszowiec lekcjach języka polskiego korzystają uczniowie, którzy uciekając przed wojną przybyli do Polski z Ukrainy. W gry pamięciowe i planszowe chętnie grają również podczas przerw międzylekcyjnych w bibliotece szkolnej.
Aktyw Biblioteczny ZSP w Choczewie
27 października gościliśmy w naszej szkole p. Tomasza Rutkowskiego - przedstawiciela Politechniki Gdańskiej. Pan Tomasz wśród uczniów klas 7 i 8 przeprowadził ciekawe zajęcia w ramach programu „Poznaj atom” organizowanego przez Instytut Zrównoważonej Energetyki we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.
Dyrekcja
W dniach od 26.10.2022 r. do 10.11.2022 r. w bibliotece szkolnej ZSP w Choczewie pani Grażyna Olszowiec we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki w Żychlinie zorganizowała kiermasz tanich książek. W ofercie znalazły się: słowniki, encyklopedie, poradniki, bajki, baśnie, wierszyki, legendy i kolorowanki. Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolną o nowe pozycje książkowe.
Aktyw Biblioteczny ZSP w Choczewie
W dniu 26.10.2022r. w naszej szkole odbyły się zajęcia dla uczniów klas IV – VI z zakresu profilaktyki na temat:
„Między postępem a zagrożeniem – FONOHOLIZM”
Celem zajęć było przekazanie uczniom wiedzy na temat zagrożeń oraz
konsekwencji nadmiernego używania telefonu komórkowego.
Omówiono m.in.:
1. zalety i wady korzystania z telefonów komórkowych,
2. zagrożenia wynikające z korzystania z telefonów komórkowych,
3.przedstawienie pojęci fonoholizmu,
4.jak rozpoznać objawy fonoholizmu?
5.czym skutkuje fonoholizm?
6.jak kontrolować czas poświęcany na korzystanie z telefonu komórkowego?
7.zasady odpowiedzialnego korzystania z telefonu komórkowego,
6.jak alternatywnie spędzić czas bez telefonu komórkowego? Jak mądrze i rozsądnie zarządzać czasem?
Zajęcia prowadziła specjalistka z firmy Atelier z Krakowa – DZIĘKUJEMY!
Pedagog I. Ratajczak
Mające na uwadze bezpieczeństwo uczniów i pracowników szkoły, zgodnie z procedurami 24 października została zorganizowana próbna ewakuacja. Wszyscy mieli możliwość przećwiczenia opuszczenia budynku szkolnego w spokojny i bezpieczny sposób w razie ewentualnego zagrożenia. Akcja przebiegła sprawnie. Punktem zbiorczym dla jej uczestników było boisko szkolne, gdzie została skontrolowana frekwencja uczniów i pracowników. Cykliczne przeprowadzenie próbnych ewakuacji sprzyja utrwaleniu procedur związanych z porządnym postępowaniem w razie niebezpieczeństwa.
Dyrekcja