Projekt "Ocalić pamięć"

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

Lubimy czytać innym

        W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy II b bardzo często prezentowali swoim kolegom książki, które polecali do przeczytania. Uczniowie, którzy lepiej czytają (a mamy takich uczniów sporo) czytali fragmenty lub całe rozdziały lektur, bajek lub innych pozycji książkowych dla dzieci pozostałym uczniom. Każde czytanie kończyło się zazwyczaj rozmową na temat przeczytanego tekstu oraz wykonaniem pracy plastycznej. Poprzez czytanie uczniowie rozwijali swój zasób słów, uczyli się poprawnego języka, rozwijali wyobraźnię, wyrabiali umiejętność koncentracji, poszerzali swoją wiedzę ogólną, ćwiczyli pamięć, uczyli się odróżniać dobro od zła, wzmacniali poczucie własnej wartości, rozwijali poczucie humoru oraz  pomagali sobie odnosić sukcesy w szkole. Na początku realizacji projektu chętnych do czytania uczniów było niewielu, część się bała czytać innym, niektórzy się wstydzili publicznego występu. Jednakże  teraz takich uczniów jest niewielu, wręcz przeciwnie trzeba wybierać spośród wielu uczniów.

„Pani czyta dzieciom”

Uczniowie klasy III a zrealizowali projekt pod hasłem „Pani czyta dzieciom”. W związku z pandemią i ograniczeniami związanymi z uczestnictwem rodziców w realizacji projektów, tym razem, wychowawczyni czytała dzieciom książki. Kolejnym elementem projektu było omówienie przeczytanych utworów literackich przez dzieci. Tytuły proponowanych do przeczytania książek wybierali w bibliotece sami uczniowie. Cele projektu to m. in. promocja czytelnictwa, wyrabianie umiejętności słuchania oraz korzystania ze zbiorów biblioteki.

Tajemniczy ogród widziany oczami uczniów

Uczniowie klasy V c po przeczytaniu i omówieniu utworu pt. „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett przygotowali prezentację multimedialną pod hasłem „Tajemniczy ogród widziany oczami uczniów”.

Tajemniczy_ogrod_oczami_wyobrazni_klasy_V_c(1).pdf

 

Czytać każdy może – wszędzie

W projekcie: Czytać każdy może – wszędzie, uczestniczą uczniowie klasy IV A.

Celem projektu jest wzbudzenie potrzeb czytelniczych i pokazanie, że książka może człowiekowi towarzyszyć w każdej sytuacji, nawet tej bardzo nietypowej.

Zadaniem uczniów było wypożyczenie z biblioteki szkolnej dowolnej książki i zrobienie sobie z nią zdjęć w najbardziej niezwykłych sytuacjach i miejscach. Oczywiście musieli ją również przeczytać.

Początkowo uczniowie podchodzili do projektu z dużą dozą ostrożności. Obawiali się wysyłać zdjęcia. Sytuacja zmieniła się, gdy obejrzeliśmy fotografie z poprzedniej edycji projektu. Pojawili się odważni i razem oglądaliśmy pierwsze fotki. Pozytywne reakcje wpłynęły na niezdecydowanych i teraz możemy zaprezentować owoce dziecięcej wyobraźni.

Ulubiona książka

W ramach realizacji projektu czytelniczego pod hasłem „Ulubiona książka” uczniowie klasy 6 a mieli za zadanie wykonać ilustrację ulubionej książki, jak również przedstawić walory ulubionej pozycji książkowej. Celem podjętych działań na zajęciach w szkole było rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

Książka nie gryzie – pochłania w całości

          Klasa 7 b zrealizowała projekt czytelniczy pt. „Książka nie gryzie – pochłania w całości”. Podczas zajęć organizowanych w szkole uczniowie prezentowali swoje ulubione książki, po czym opowiadali o nich, zachęcając tym samym innych do ich przeczytania. Na zakończenie działań promujących czytelnictwo siódmoklasiści wykonali wielką książkę z kartonu, do której weszli, co też ilustruje pamiątkowe zdjęcie.

Życie polskiego emigranta

     Uczniowie klasy VIII b zrealizowali projekt czytelniczy „Życie polskiego emigranta”. Zadaniem uczestników przedsięwzięcia było przeczytanie i omówienie utworu najpopularniejszego pisarza przełomu XIX i XX wieku Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik”, a także obejrzenie filmu o tym samym tytule, będącego adaptacją noweli słynnego noblisty. Ósmoklasiści wykonali również pamiątkowy plakat.

Zemsta” Aleksandra Fredry w formie lapbooka.

 

Uczniowie klasy 7 c zrealizowali projekt czytelniczy – „Zemsta” Aleksandra Fredry w formie lapbooka.

Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet. Taka teczka pełni raczej funkcję kreatywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach. Informacje, które należało umieścić w lapbooku:

-notka biograficzna o autorze;

-omówienie elementów świata przedstawionego (czas i miejsce akcji, bohaterowie, wątki, zdarzenia);

-charakterystyka głównych bohaterów (Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka, Wacława i Klary, Podstoliny),

-komiczność Papkina,

-ważne cytaty,

-ciekawostki,

-zdjęcia,

-rysunki

Uczniowie tworząc swojego lapbooka powtórzyli i utrwalili wiadomości dotyczące omawianej lektury. Wykonaną pracę będą mogli wykorzystać do powtórki przed egzaminem ósmoklasisty.

 

 

 

Podróże z Panem Kleksem

Projekt czytelniczy „Podróże z Panem Kleksem” realizowany był w klasie IV b na zajęciach rozwijających i godzinie wychowawczej. Miał na celu rozwijanie i propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i ich rodzin, wprowadzanie dzieci w świat literatury oraz kształtowanie nawyków czytelniczych. W projekcie uczestniczyło 13 uczniów, którzy po przeczytaniu książki Jana Brzechwy pt. „Akademia Pana Kleksa” wykonali ilustracje przedstawiające przygody głównego bohatera oraz plakat. Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia łatwiej było uczniom zapamiętać kolejność wydarzeń i przygód nauczyciela i wychowawcy Ambrożego Kleksa. Koordynatorem projektu był wychowawca Wojciech Paździo
 

W krainie baśni i bajek

Uczniowie klasy I b realizowali projekt edukacyjny pt. ,,W krainie baśni i bajek”. Celem projektu było zapoznanie uczniów z literaturą dziecięcą oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Największym zainteresowaniem cieszyły się znane wszystkim baśnie H. Ch. Andersena. Po wysłuchaniu czytanych przez nauczyciela utworów dzieci wykonywały przygotowane dla nich zadania: rozwiązywały krzyżówki i rebusy, wcielały się w bajkowych bohaterów i odgrywały krótkie scenki teatralne, wykonały też piękne prace plastyczne, z których powstała klasowa galeria prac. Dzięki projektowi pierwszoklasiści zaczęli chętniej sięgać po książki i korzystać ze zbiorów biblioteki.

Kamienie na szaniec

Uczniowie klasy VIII a po przeczytaniu i omówieniu książki pt. „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego opowiadającej o działalności grupy członków Szarych Szeregów w Warszawie podczas II wojny światowej, odegrali scenki wcielając się w rolę bohaterów. Wykonali również pamiątkowe zdjęcie. Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia ósmoklasiści lepiej zrozumieli polską historię.

W świecie wierszy i bajek Jana Brzechwy

         W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy I a pod kierunkiem  wychowawcy, pani Agaty Grzybek-Pelowskiej realizowali projekt czytelniczy pt. „W świecie wierszy i bajek Jana Brzechwy”. Głównym celem projektu było przybliżenie uczniom postaci i twórczości  Jana Brzechwy. Uczniowie poznali wybrane aspekty z życia i twórczości autora,  słuchali wierszy czytanych przez nauczyciela oraz nagrań multimedialnych. Dzięki temu poznali tytuły utworów, z łatwością rozpoznawali ich bohaterów. Na zajęciach wypowiadali się na temat ulubionych wierszy. Podczas trwania projektu dzieci analizowały i oceniały postępowanie bohaterów, odgrywały wybrane scenki. Podsumowaniem projektu  było ilustrowanie wybranych utworów, tworzenie prac plastycznych z plasteliny oraz śpiewanie piosenek z filmu „Akademia Pana Kleksa”.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA   

27 stycznia br. w ZSP w Choczewie odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Z tej okazji członkowie aktywu bibliotecznego przygotowali część artystyczną pod kierunkiem pani Grażyny Olszowiec. W programie wykorzystano teksty bajek, takich jak: „Królewna Śnieżka”, „Kopciuszek”,  ,,Czerwony Kapturek”, „Jaś i Małgosia”, „Trzy małe świnki”. Przybyli na uroczystość pierwszoklasiści z uwagą wysłuchali utworów literackich zaprezentowanych przez uczniów klasy III a. Podczas  spotkania dzieci złożyły przyrzeczenie, po czym  zostały przyjęte w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Każde dziecko otrzymało pamiątkową odznakę „Pasowanie” zakupioną przez Radę Rodziców ZSP w Choczewie.

 

Aktyw Biblioteczny ZSP w Choczewie

Narodowe Czytanie

We wrześniu uczniowie ZSP w Choczewie  włączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W bieżącym roku Para Prezydencka zaproponowała czytanie utworu Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. W spotkaniach literackich organizowanych w bibliotece szkolnej przez panią Grażynę Olszowiec uczestniczyli uczniowie klas: VII a, VII d, VIII a i VIII b. Głównym celem przedsięwzięcia jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, jak również  propagowanie dzieł polskiej literatury. 

Aktyw Biblioteczny ZSP w Choczewie

Międzynarodowy Projekt Czytelniczy

„Magiczna moc bajek”

29 października 2021 r. uczniowie klasy 0 a ZSP w Choczewie z panią Katarzyną Kwiatkowską uczestniczyli w spotkaniu literackim zorganizowanym w bibliotece szkolnej w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”. Bajki pod kierunkiem pani Grażyny Olszowiec czytali dzieciom członkowie aktywu bibliotecznego. Głównym celem spotkania było kształtowanie postaw społecznych u dzieci.

 

Aktyw Biblioteczny ZSP w Choczewie   

    

Akcja „Wędrująca książka”

Rodziców, uczniów i nauczycieli zapraszamy do udziału w akcji „Wędrująca książka”. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest idea nieodpłatnego przekazywania książek, najczęściej poprzez pozostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i ponownie zostawić w wyznaczonym do tego miejscu. Kącik pod hasłem „Wędrująca książka” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Choczewie zorganizowany został pod kierunkiem pani Grażyny Olszowiec. Zachęcamy do udziału w akcji i zapraszamy do czytania. 

Aktyw Biblioteczny ZSP w Choczewie

Wystawy książek – formą upowszechniania czytelnictwa

          Chcąc zachęcić koleżanki i kolegów do czytania książek, co roku organizujemy w naszej szkole wystawy książek. W tym roku postanowiliśmy upowszechniać czytelnictwo poprzez wystawy: „Baśnie, bajki i bajeczki”, „Tradycje Świąt Bożego Narodzenia” oraz „Arcydzieła literatury światowej”. Ponadto zorganizowaliśmy „Kącik nowości wydawniczych”.

Aktyw Biblioteczny ZSP w Choczewie

Potrafimy czytać ze zrozumieniem nie tylko lektury

Uczniowie klasy V b realizowali projekt pod hasłem „Potrafimy czytać ze zrozumieniem nie tylko lektury”. Codziennie czytali teksty książek polecanych do przeczytania, po czym omawiali ich treść i wykonywali na ich podstawie różnorodne  zadania: rozwiązywali quizy, krzyżówki, zagadki, redagowali opowiadania, rysowali ilustracje. Głównym celem i założeniem przedsięwzięcia była promocja literatury i czytelnictwa wśród młodzieży, kształcenie nawyków czytelniczych uczniów, rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, wspomaganie rozwoju emocjonalnego i moralnego dzieci oraz kształtowanie  pozytywnych postaw dziecka.

Opowieść wigilijna

Uczniowie klasy VII d zrealizowali projekt czytelniczy pod hasłem ,,Opowieść wigilijna”. Po przeczytaniu i omówieniu opowiadania pt. „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa uczestnicy przedsięwzięcia na zajęciach rozwijających wykonali pamiątkowy plakat. Dzięki projektowi siódmoklasiści dobrze poznali treść lektury, rozwinęli umiejętność redagowania tekstów i wykazali się aktywnością twórczą.

Książki czytamy, marzenia spełniamy

    W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy II a w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa realizowali projekt edukacyjny pod hasłem: „Książki czytamy, marzenia spełniamy”. Do samodzielnego czytania w domu i w klasie uczniowie wybrali zakupione do biblioteki szkolnej książki Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Drugoklasiści z ogromnym zaciekawieniem śledzili losy skarpetek, które postanowiły spełniać swoje marzenia. Ogromną radość sprawiło dzieciom wykonanie portretów i maskotek ulubionych bohaterów lektury. Powstały piękne prace plastyczne. Nad realizacją projektu czuwały: wychowawczyni pani Anna Strycharczyk i pani Grażyna Olszowiec.


 

„Makieta pałacu Posejdona”

Uczniowie klasy V a zrealizowali projekt pod hasłem „Makieta pałacu Posejdona”. Po przeczytaniu „Mitologii” Jana Parandowskiego uczniowie omówili wybrane mity na lekcjach języka polskiego, po czym wykonali makietę pałacu Posejdona. Przygotowując pracę przestrzenną wykorzystywali materiały ekologiczne i recyklingowe. Główne cele projektu to: znajomość przeczytanych mitów, wartość czytania, zdrowy styl życia. Makietę można było oglądać na holu szkoły.

Czytamy dzieciom”

Uczniowie klasy III b uczestniczyli w spotkaniach literackich organizowanych w bibliotece szkolnej w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Czytamy dzieciom”. Utwory zawierające morał, jak co roku w ramach tego projektu, czytali dzieciom członkowie aktywu bibliotecznego, po czym zadawali pytania do treści przeczytanych tekstów. Po udzielonych odpowiedziach uczniowie wyciągali wnioski i analizowali własne motywy postępowania oraz zasady rządzące życiem. Dzięki tej formie zajęć dzieci uczyły się rozumieć świat, w którym żyją.

,,Przygody dzieci z Bullerbyn”

Uczniowie klasy II c zrealizowali projekt edukacyjny pt. ,,Przygody dzieci z Bullerbyn”. Zadaniem uczestników przedsięwzięcia było przeczytanie utworu pt. „Dzieci z Bullerbyn” i wykonywanie różnorodnych zadań pisemnych oraz prac plastycznych. Dzięki projektowi dzieci poznały treść lektury i rozwinęły swoje zainteresowania czytelnicze.

"MAŁY KSIĄŻĘ - MÓJ PRZYJACIEL"

Klasa 7 c ze Szkoły Podstawowej w Choczewie realizowała we wrześniu i październiku 2018 roku projekt czytelniczy „Mały Książę - mój przyjaciel”. Koordynatorem  była pani Marzena Szypulska. W projekcie uczestniczyło 18 osób. Uczniowie przeczytali w domu lekturę, a także czytali głośno w klasie fragmenty książki; zwracali uwagę na intonację i interpretację. Wykonali ilustrację do opowieści. Dyskutowali na temat miłości i przyjaźni w kontekście lektury. Scharakteryzowali Małego Księcia. Uczyli się także wyrażania własnych opinii oraz argumentowania swojego stanowiska na temat: „Baśń czy powiastka filozoficzna?”. Uczestnicy projekt oceniają pozytywnie. (Marzena Szypulska)

 

"BAJKOWY TYDZIEŃ DLA NAJMŁODSZYCH"

W ramach projektu „Bajkowy tydzień dla najmłodszych” wychowawczyni Małgorzata Mazur ze swoim uczniom z klasy I a (18 uczniów) przez cały tydzień od 22 października do 26 października 2018 r. na długich przerwach czytała bajki „Bajki z wiejskiego podwórka” po tygodniu został ogłoszony konkurs plastyczny, w którym uczniowie klasy I a mieli  narysować ilustracje do jednej z wysłuchanych bajek. W ramach projektu z powstałych ilustracji wykonanych przez uczniów powstała książeczka pt. Nasza pierwsza książeczka”.

 

"DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE"                                                                                                                   Projekt był realizowany przez klasę 8a szkoły podstawowej w dniach od 13 października do 11 listopada 2018 roku. Nauczycielkami pod kierunkiem ,których realizowany był projekt były pani Grażyna Olszowiec oraz pani Elżbieta Wydra. Hasłem przewodnim projektu było 20-lecie międzywojenne. Praca polegała na przedstawieniu okresu międzywojennego. Nasza klasa wybrała technikę wyklejania bibułą. Przed wykonaniem plakatu przeczytaliśmy kilka książek o tematyce międzywojennej oraz przejrzeliśmy parę plakatów z tego okresu. Dzięki temu projektowi podszkoliliśmy umiejętność porozumiewania się oraz współpracy. Staliśmy się bardziej otwarci na nowe wyzwania oraz poprawiły się relacje między nami. Na dodatek zwiększyła się odpowiedzialność za siebie oraz innych,ponieważ każdy miał zadanie ,z którego musiał się wywiązać .Na pewno nauczyliśmy się ,że wspólnymi siłami można osiągnąć więcej.
                                                                              

"PODRÓŻ DO KRAINY BAJEK I BAŚNI"                                                                                                                          Od 1 października  do 30 listopada 2018 roku uczniowie klasy I b pod kierunkiem pani Katarzyny Dzięgielowskiej realizowali projekt edukacyjny pt.,,Podróż do krainy bajek i baśni”. Celem projektu było zapoznanie uczniów z literaturą dziecięcą oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Największym zainteresowaniem cieszyły się znane wszystkim baśnie braci Grimm oraz baśnie J.Ch.Andersena. Po wysłuchaniu czytanych przez nauczyciela utworów dzieci wykonywały przygotowane dla nich zadania. Rozwiązywały krzyżówki i rebusy, wcielały się w bajkowych bohaterów i odgrywały krótkie scenki teatralne, wykonały też piękne prace plastyczne dotyczące ulubionej  baśni, z których powstała klasowa galeria prac. Dzięki projektowi pierwszoklasiści zaczęli chętniej sięgać po książki i stali się systematycznymi czytelnikami szkolnej biblioteki. (K.Dzięgielowska)

"NIE JESTEM SAM, KSIĄŻKĘ MAM"
Uczniowie klasy 7a SP w Choczewie realizowali projekt czytelniczy pt.: „Nie jestem sam, książkę mam”. Projekt rozpoczął się w połowie listopada, a jego podsumowanie odbyło się 5 grudnia 2018r. Uczniowie przekonali się, że książka może być wspaniałym towarzyszem na pochmurne listopadowe wieczory. Ciekawa treść utworu Andrzeja Maleszki pt. „Magiczne drzewo i czerwone krzesło” zachęciła uczniów do wielu aktywności. Pozytywne emocje wzbudził przegotowany przez uczennicę Małgorzatę Wejer test wyboru, sprawdzający znajomość utworu. Podzieleni na dwa zespoły uczniowie zacięcie rywalizowali podczas miniturnieju wiedzy. Niewielką różnicą punktów zwyciężyła drużyna Małgorzaty Wejer. Na wyróżnienie zasłużyli również Grzegorz Meller i Lucjan Włodarczyk. Na zakończenie wszyscy uczniowie pisemnie wyrazili krótką opinię na temat przeczytanej książki. Niemal jednogłośnie oceniając utwór jako interesujący, pełen zwrotów akcji oraz godny polecenia. Wychowawca p. Alicja Tulikowska dziękuje uczniom za współpracę, zaangażowanie i dobrą zabawę.

"BOŻE NARODZENIE W LITERATURZE"

* Daty realizacji:
- 07.12.2018r.
- 10.12.2018r.
- 12.12.2018r.
*Projekt był realizowany pod kierunkiem Izabeli Dziobak w klasie IIIb SP.
*Hasło projektu: Boże Narodzenie w literaturze.
Uczniowie  przenieśli się w czas świąt Bożego Narodzenia poprzez czytanie baśni i bajek znanych autorów jak Charles Dickens, Hans Christian Andersen. Pobudzali swoją wyobraźnię, wzbogacali słownictwo.Wzmacniali poczucie własnej wartości, możliwości przeżywania radości, zachwytu, lęku, złości, rozczarowania. Czytając  wybraną literaturę nauczyli się jak rozróżniać dobro od zła, że  ważną rzeczą jest  pomagać  potrzebującym. Nauczyli się wyrażać słowami swoje odczucia na temat bohaterów, ich zachowań, wiązania treści tekstu z doświadczeniami i swoimi przeżyciami. Zakończeniem  projektu było wykonanie prac plastycznych dotyczących tematyki Bożego Narodzenia.

"WKRĘCENI W CZYTANIE"

„Wkręceni w czytanie!”- to projekt z zakresu edukacji czytelniczej skierowany w roku szkolnym 2018/2019 do uczniów klasy VI b (22 uczestników) Szkoły Podstawowej w Choczewie. Trwał od września  do listopada. Koordynatorem była wychowawczyni   – A. Natoniewska- Styn. Głównym celem i założeniem projektu była promocja literatury i czytelnictwa wśród młodzieży, kształcenie nawyków czytelniczych uczniów, rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, kształcenie wrażliwości czytelniczej, rozbudzanie zainteresowań książką, wyrabianie nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu. Rozpoczęliśmy od  zadania: „Zaprezentuję ci moją ulubioną książkę”. Uczniowie  przygotowali prezentację  ulubionych książek i czytali najciekawsze fragmenty na lekcjach języka polskiego i zajęciach z wychowawcą. Kolejnym działaniem było poznanie historii książki i pisma, obejrzeliśmy prezentację multimedialną i poznaliśmy ciekawostki związane z książką. W październiku wykonaliśmy zakładki do naszych ulubionych lektur. Przygotowaliśmy również kącik czytelniczy, w którym  oprócz literatury pojawiło się  „Drzewo czytelnika” , na którym uczniowie przyczepiali  liście z dokończonym zdaniem: „Czytam bo…”, „Książka to…”, „Czytanie daje mi…” W listopadzie, po omówieniu lektury „ Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej odbył się konkurs plastyczny „Przeczytaliśmy – zareklamowaliśmy”. Uczniowie wykonali reklamę lektury. Udział w projekcie okazał się ciekawą formą, w której można spotkać się  z książką, poprzez różnorodne działania. Wpłynął również na integrację zespołu klasowego i aktywizację  wszystkich uczniów. – A. Natoniewska - Styn.

 

"WKRĘCONY W CZYTANIE"

Od 5 do 21 listopada 2018 r. uczniowie klasy II b (24 uczniów) pod kierunkiem pani Anny Strycharczyk realizowali projekt czytelniczy pt.: „Wkręcony w czytanie”. Uczniowie przeczytali w domu książkę Grzegorza Kasdepke pt.: „Detektyw Pozytywka”. W czasie zajęć edukacyjnych drugoklasiści z dużym zaangażowaniem pracowali z lekturą wykonując w grupach różne zadania: rozwiązywali Quiz, krzyżówki i zagadki, wyrażali swoje zdanie o detektywie Martwiaku i detektywie Pozytywce, opisywali agencję detektywistyczną „Różowe Okulary”, wykonali ilustracje do ulubionych zagadek oraz odgrywali scenki teatralne.
Projekt okazał się ciekawą formą, która poprzez różnorodne działania zachęca do sięgania po książkę. Uczniowie przekonali się, że obcowanie z książką to nie tylko czytanie, ale także pełna niespodzianek przygoda, dostarczająca wiedzy oraz inspiracji do aktywności twórczej. (A. Strycharczyk)

"PIĘKNO PRZYRODY W LITERATURZE"

Termin realizacji: 26.11.2018r. – 10.12.2018r.
Koordynator projektu: Katarzyna Nguyen
Klasa: VIIb
Hasło projektu: Piękno przyrody w literaturze
Opis projektu: W dniu 26. 11.2018r. na lekcji wychowawczej uczniowie czytali na forum klasy fragmenty książki Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”. Czytane fragmenty zawierały opisy przyrody w tajemniczym ogrodzie. Zadaniem uczniów było zilustrowanie tychże opisów techniką malarską. W dniu 10.12.2018r. odbył się konkurs, gdzie drogą głosowania wybrano pięć najlepszych prac. Ich autorzy otrzymali nagrody w postaci słodyczy, a ich prace zaprezentowano w postaci klasowej wystawy.

"POCZĄTEK NOWEJ HOSTORII"

1.    08.10.2018r.-30.11.2018r.
2.    Natalia Kowalewska- Jażdżewska
3.    Klasa 3B Gimnazjum
4.    „Początek Nowej Historii”
5.    Klasa 3 B realizowała projekt pod Hasłem Początek Nowej Historii ponad miesiąc. Podczas tego projektu uczniowie nauczyli się wyciągać wnioski, wzbogacili swoją wiedzę , a także zasób słownictwa. Wymieniali się spostrzeżeniami na temat omawianej książki. Doskonalili umiejętność pisania rozprawki. Udział w lekcji wychowawczej pozwolił na integracje zespołu klasowego i zbliżenie młodzieży.

"CZYTAĆ KAŻDY MOŻE - WSZĘDZIE"

Klasa VIII B Szkoły Podstawowej w Choczewie wzięła udział w projekcie CZYTAĆ KAŻDY MOŻE – WSZĘDZIE.  Projekt trwał od 12.11. do 12.12. 2018 roku.
W ramach projektu uczniowie musieli skorzystać ze szkolnego księgozbioru i udokumentować swoje spotkanie z książką za pomocą fotografii.
Cele projektu:
1.    Propagowanie czytelnictwa.
2.    Pobudzenie kreatywności uczniów.
W trakcie projektu uczniowie przekonali się, że książka może towarzyszyć nam wszędzie i jest doskonałym „wypełniaczem” wolnego czasu.
Wykonując zdjęcia w nietypowych sytuacjach i lokalizacjach mieli okazję wykazać się kreatywnością. Projekt przygotował i nadzorował Marek Dzięgielewski.

"ZGADNIJ Z JAKIEJ JESTEM KSIĄŻKI"

15 grudnia 2018 r. klasa 5b zakończyła swój projekt: ,,Zgadnij z jakiej jestem książki?”.
Celem projektu było przede wszystkim zachęcanie dzieci do czytania, zainteresowania zbiorami biblioteki szkolnej. Projekt składał się z kilku etapów. Na początku dzieci zostały zapoznane z tematem projektu. Niektóre miały już bohatera, którego chciały przedstawić. Inne udały się do biblioteki, aby zapoznać się z księgozbiorem i wybrać interesującą dla siebie postać. Następnie uczniowie przygotowali projekty, które zostały wyeksponowane w formie gazetki klasowej w sali nr 308. Wszystkie dzieci zapoznały się z pracami, które opracowali ich koledzy i koleżanki. Wszystkie dzieci były bardzo zainteresowane projektem i z radością oglądają dokonania swojej klasy.

"KTO CZYTA KSIĄŻKI, TEN ŻYJE PODWÓJNIE"

"Kto czyta książki ten żyje podwójnie" pod takim hasłem 18 uczniów klasy 5b realizowało Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Realizacja programu trwała od 19 października do 14 grudnia 2018r. Celem programu było przeczytanie dowolnej książki i przedstawienie w formie pracy plastycznej wybranej sceny z danej książki. Książki wybrane przez uczniów to między innymi: W pustyni i w puszczy, Magiczne drzewo, Katarynka, Spider-Man, Star Wars. Koordynator projektu Teresa Waloch.

"BITWA WARSZAWSKA OCZAMI GIMNAZJALISTÓW"

11 listopada 2018 roku odbyło się podsumowanie projektu klasowego "Bitwa Warszawska oczami gimnazjalistów". To historyczne przedsięwzięcie realizowała klasa III c gimnazjum z wychowawcą Henryką Soboń . Na zajęciach dodatkowych  uczniowie opracowali scenariusz korzystając ze źródeł biblioteki szkolnej, przygotowali stroje bolszewików oraz ważnych postaci historycznych walczących po stronie polskiej. Przygotowano elementy scenografii oraz mapy. Dzięki takiej aktywności uczniowie lepiej przyswoili i zapamiętali jakże ważny dziejowo fragment historii naszej Ojczyzny.

"CZYTAM, WIĘC JESTEM"

Uczniowie klasy III a oddziału gimnazjalnego pod kierunkiem wychowawcy, pani Małgorzaty Kobieli, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przez trzy miesiące realizowali projekt edukacyjny pod hasłem CZYTAM, WIĘC JESTEM, którego myślą przewodnią było świadome czytelnictwo. Gimnazjaliści przynosili na zajęcia z wychowawcą swoje ulubione książki, czytali ich fragmenty, zapoznawali odbiorców z problematyką  utworów, podejmowali dyskusję. Prezentowali własne stanowisko w odniesieniu do konkretnej książki. Uzasadniali swój wybór czytelniczy. Próbowali zachęcać siebie nawzajem do sięgania po książki z pozoru nudne czy trudne. Uczniowie przekonali się, że czytanie wzbogaca nie tylko słownictwo czy wyobraźnię, ale również rozwija empatię, pomaga zrozumieć ludzi i świat. Sprawia, że człowiek nabiera pewności siebie, książka pomaga mu siebie wyrazić, a stawanie się świadomym czytelnikiem to proces długotrwały jak dojrzewanie.                        

"KSIĄŻKI CZYTAMY, DOBRYCH MANIER NABIERAMY"

Projekt edukacyjny promujący czytelnictwo z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej realizowany był od września do grudnia 2018r. na zajęciach z wychowawcą klasy. Udział w nim brały dzieci z klasy 4c pod kierunkiem Doroty Wątroba.
Ogólnymi celem niniejszego projektu było:
1.    Wyrabianie pozytywnych postaw życiowych.
2.    Rozumienie konieczności bycia życzliwym, kulturalnym i dobrym człowiekiem
oraz stosowanie form grzecznościowych w życiu codziennym.
3.    Kształtowanie współpracy w obrębie grupy poprzez wykonywanie zadań
oraz stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia.
4.    Umiejętność oceny zachowania się innych osób w podanych sytuacjach.
W projekcie wykorzystane zostały następujące formy pracy:
1.    Czytanie tekstów przez nauczyciela.
2.    Czytanie tekstów przez uczniów.
3.    Odgrywanie scenek, inscenizacji, symulacji w oparciu o teksty.
4.    Dyskusje, burze mózgów

Po realizacji projektu Książki czytamy, dobrych manier nabieramy uczniowie wiedzą, w jaki sposób na co dzień stosować zasady savoir vivre. W szczególności potrafią używać zwrotów grzecznościowych nie tylko na terenie szkoły, ale i poza nią. Zdają sobie sprawę, że należy być kulturalnym i miłym zarówno wobec swoich rówieśników jak i osób starszych. Wiedzą jak odpowiednio zachować się w miejscach publicznych tj. teatr, kino, restauracja czy sklep.

Bibliografia:
1.    G. Kasdepke „Bon czy ton savoir – vivre dla dzieci”, wyd. Literatura, Łódź 2016r.
2.    J. Krzyżanek „Dobre maniery Cecylki Knedelek - czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada”, wyd. Jedność dla dzieci, Kielce 2015 (Dorota Wątroba)

"KSIĄŻKA PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA"

Okres realizacji od 5 listopada do 14 grudnia 2018r.
Nauczyciel koordynujący projekt w klasie 4b– Bernadeta Peplińska
Hasło „Książka przyjacielem człowieka”
Uczniowie w grupach lub indywidualnie wykonywali prace plastyczne, na temat książki wartej polecenia – znalazły się tu zarówno lektury jak i książki o zwierzętach i poradniki. Prace uczniów były w formie plakatu lub książeczki z samodzielnie zaprojektowaną okładką. Z prac powstała gazetka klasowa.
Uczniowie nauczyli się, że książka może być ciekawą alternatywa spędzania czasu wolnego. Oglądanie prac innych osób wzbudziło zainteresowanie książką, którą przedstawiły inne grupy. Dodatkowym efektem była również integracja grupy przez wspólną pracę i zabawę.  

"WIEM CO CZYTAM"

W okresie od września  do grudnia 2018 roku w klasie realizowany był projekt „Wiem co czytam”. Celem projektu było wyrabianie w dzieciach nawyku systematycznego czytania, propagowanie czytelnictwa i zachęcanie do sięgania po dzieła literatury oraz integracja i rozwijanie współpracy z rodzicami. Uczniowie czytali w domu wybraną przez siebie książkę, następnie w sposób ciekawy prezentowały ją na forum klasy tak, aby zachęcić słuchające dzieci do wypożyczenia jej i przeczytania. Fakt ten odnotowywany był przez wychowawcę klasy jako „+” (aktywność – zachowanie).   W trakcie realizacji projektu położony był również nacisk na słuchanie głośnego czytania min. w klasie oraz ciekawe opowiadanie przez kolejne dzieci. Uczniowie mieli możliwość wykonania do wybranej przez siebie książki własne ilustracje. Aby stać się aktywnymi czytelnikami uczniowie klasy VIA często korzystali i nadal korzystają z biblioteki szkolnej i wiejskiej.  W projekcie uczestniczyło 18 uczniów. Projekt okazał się ciekawą formą, w której można spotkać się z książką, poprzez różnorodne działania. Wymiernym efektem jest poprawa jakości czytania przez uczniów, którzy zaczęli traktować czytanie jako ciekawy sposób spędzania czasu.

"RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM"

   Projekt czytelniczy był realizowany w klasie IIIa SP od września 2018 roku do grudnia 2018. Koordynatorem projektu był wychowawca M. Rudnicka. W projekcie uczestniczyła cała klasa tj. 19 osób. Celem było zachęcenie dzieci do czytania, wyrobienie potrzeby obcowania na co dzień z pięknem mowy ojczystej, stworzenie sprzyjających warunków do przypominania tekstu w sposób interesujący. Projekt realizowany był we współpracy z rodzicami uczniów klasy III a.  Rodzice czytali dzieciom wybrane książki. Dzieci słuchając głośnego czytania poddawały się nastrojowi utworu, głębiej przeżywały momenty uczuciowe, sprawniej śledziły losy bohaterów i rozumiały treść utworu. Potem samodzielnie przygotowywały ilustracje do wybranego  przez siebie fragmentu książki . Na drugiej stronie kartki  przepisywały fragment tekstu pasujący do przygotowanej ilustracji. Po połączeniu wszystkich kartek powstała książka z ilustracjami. Dzięki niej łatwiej było dzieciom  ustalić kolejność zdarzeń i przypomnieć sobie zapomniane szczegóły.           

"MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA"

Uczniowie klasy IVa na lekcji z wychowawca prezentowały w kilku zdaniach swoje ulubione książki. Każdy uczeń w kilku zdaniach miał za zadanie zachęcić innych uczniów do przeczytania swojej ulubionej książki. Akcji „Moja ulubiona książka” poświęciłem 10 minut z lekcji z wychowawcą.

                                                              

"PRAWDZIWE HISTORIE PIÓREM SPISANE"

Na przestrzeni października, listopada i grudnia uczniowie klasy IV d realizowali projekt edukacyjny rozwijający czytelnictwo „Prawdziwe historie piórem spisane”. Pod uwagę wzięto dwie  książki „Dżok” autorstwa Barbary Gawryluk i „O psie, który jeździł koleją” autorstwa Romana Pisarskiego. Realizację rozpoczęto od głośnego czytania książek, książki czytał głównie nauczyciel, uczniowie czytali fragmentami. Pierwsza z nich opowiedziała uczniom o historię wielkiej miłości psa do swojego pana oraz o tym, że zwierzęta te potrafią kochać swoich właścicieli bardziej niż siebie samych. To wzruszająca, pełna bolesnego piękna legenda o tym, że prawdziwa miłość nie zna granic, a wierności powinniśmy się uczyć od naszych czworonożnych przyjaciół. Druga książka to książka, która uczy jak wielkie serce mają zwierzęta i jak mocno potrafią kochać. Pokazuje, że wnoszą one do naszego życia radość i codzienny uśmiech. Obydwie pozycje wywołały w uczniach wiele wzruszeń, uzmysłowiły też, że powinniśmy szanować, chronić i dbać o zwierzęta. Końcowym etapem projektu było wykonanie ilustracji do wybranej pozycji. (Barbara Cholka)

"KSIĄŻKOWY OBIEŻYŚWIAT"

Klasa IIa Szkoły Podstawowej w Choczewie realizowała w październiku i listopadzie 2018r projekt czytelniczy ,,Książkowy Obieżyświat”. Koordynatorem była pani Ewa Domarus. Uczniowie czytali w domu oraz w klasie fragmenty ksiązki,,Afryka Kazika”. Układały plan wydarzeń oraz wykonywały ilustracje do książki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Unii Europejskiej
    ul. Szkolna 2
    84 - 210 Choczewo
  • (0-58) 572 39 14

Galeria zdjęć