Projekt "Ocalić pamięć"

Historia

KRÓTKA HISTORIA NASZEJ SZKOŁY

Batalia o nową szkołę w Choczewie zaczęła się w latach osiemdziesiątych. W 1984 roku Rada Krajowa PORN wystosowała do społeczeństwa apel o wsparcie idei Narodowego Czynu Pomocy Szkole. W odpowiedzi - mieszkańcy Gminy Choczewo opodatkowali się na rzecz budowy nowej szkoły i postanowili zgromadzić na ten cel 60 mln złotych. Wojewódzka Komisja Planowania uwzględniła propozycję społeczeństwa i wprowadziła budowę placówki oświatowej do planu na rok 1985. Na początku tegoż roku powstał Społeczny Komitet do Spraw Budowy Szkoły Zbiorczej w Choczewie. W pierwszych miesiącach działalności, pokonał napotkane przeszkody, mające wpływ na możliwość realizacji przedsięwzięcia. Perspektywa rozpoczęcia szkoły w 1985 roku stała się realna. 6 października 1985 r. odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego. Doniosły moment połączono z wojewódzkimi dożynkami. W ceremonii uczestniczyły ówczesne władze wojewódzkie.

W następnym roku rozpoczęły się prace budowlane. Ich tempo było znaczne. Zdawało się, że nowa przestrzenna szkoła na początku lat 90 - tych będzie tętniła uczniowskim gwarem. Tymczasem nadszedł okres przeobrażenia struktur społeczno - gospodarczych. Dotkliwie dały się odczuć bezlitosne reguły ekonomii w organizowaniu finansów na oświatę. Po 13 latach oczekiwań w lutym 1998 roku znaleźliśmy się w nowej szkole. W przeprowadzce do nowej szkoły pomagali zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Pracowali przez ferie zimowe, przenosili sprzęt i pomoce dydaktyczne.

Budynek Zespół Szkół w Choczewie znajduje się na niewielkim wzniesieniu otoczonym starymi kasztanowcami tutejszego parku. Obiekt posiada bardzo ciekawą zabudowę. Charakterystyczne dla niego są półokrągłe skrzydła zwane "jaskółkami", w których znajdują się sale dydaktyczne. Główne wejście do szkoły znajduje się od strony północnej, gdzie zatrzymują się przywożące dzieci autobusy. Podwójne oszklone drzwi prowadzą nas do przestronnego holu. Tu na podłodze widnieje wielki, kolorowy herb naszej gminy. Z lewej strony holu znajdują się: pokój nauczycielski, sekretariat i gabinety dyrektorów.

Na tym poziomie znajduje się osiem klasopracowni nauczania zintegrowanego. Jest gabinet pedagoga szkolnego, gabinet pielęgniarki oraz gabinet stomatologa. Wielkimi schodami przechodzimy na górne piętro. Tu znajduje się sześć klasopracowni (technika, religia, sztuka, j. polski, informatyka, biologia), biblioteka szkolna i dwie świetlice. Na wielkim holu odbywają się uroczystości szkolne gimnazjum. "Jaskółka lewa" to pracownie informatyki, fizyki, chemii i języka niemieckiego. "Jaskółka prawa" to pracownie historii, geografii, matematyki, języka niemieckiego i języka polskiego. Na najniższym poziomie szkoły znajdują się boksy szatni, stołówka z zapleczem kuchennym i sala dydaktyczna uczniów "zerówki". Zajęcia wychowania fizycznego odbywają w przylegającym do szkoły kompleksie sportowym z salą gimnastyczną, salami korekcyjnymi i siłownią. Nasza szkoła jest wielka, kolorowa - panuje w niej bardzo miła atmosfera.          

8 maja 2005r.szkoła została poświęcenia i nadano jej imię Unii Europejskiej.

    HISTORIA CHOCZEWA

Dzieje obecnej gminy Choczewo w przeszłości nierozerwalnie związały się z losami Pomorza Gdańskiego i Ziemi Lęborskiej. Osadnictwo rozwinęło się już we wczesnym średniowieczu. Jak wskazują dotychczasowe badania archeologiczne istniały tu grody w Lubiatowie i Osiekach /VII wiek/ oraz osady otwarte w Kopalinie /V-IX wiek/ i Lublewku /XII-XIII wiek/. Ponadto w źródłach pisanych z XIII wieku znajduje się wiadomość o osadzie w Osiekach.W latach 1308-1309 ziemie te dostały się pod panowanie krzyżackie.Pod względem administracyjnym podporządkowano je komturowi gdańskiemu. Zakon nie zlikwidował istniejącego tu rycerskiego prawa ziemskiego z uwagi na znaczne korzyści materialne. Zasadniczą zmianą wprowadzoną przez Krzyżaków było oczynszowanie wsi rycerskich, do których zaliczano Biebrowo, Kierzkowo, Lublewo, Lublewko, Jackowo, Starbienino, Sasino, Przebendowo, Borkówko, Zwartowo i Zwartówko. Własnością zakonu stały się Żelazna i Słajkowo. Krzyżacy w 1397 roku lokowali na 10 łanach miejscowość Kurowo, gdzie pierwszym sołtysem był Stefan Leslawicz. Wyrazili również zgodę na założenie młyna i karczmy w Ciekocinie.
Pierwszy dokument o Choczewie pochodzi z 26 maja 1384 roku. Został wystawiony przez wielkiego mistrza Henryka Dusemer von Arffberg. Na jego mocy darowano dwór Choczewo i Strzeszewo pomorskiemu rycerzowi o imieniu Jaśko. Kolejnym właścicielem był Mateusz Korzowski, a w roku 1558 dwór stał się własnością Michała Jackowskiego. W połowie XVIII wieku majątek należał do szwedzkiej rodziny Fölkersamb. Jerzy Ernest Fölkersamb był właścicielem Choczewa, Choczewka i Słajkowa. Jego syn Jan Ludwik sprzedał majątek podkomorzemu Filipowi Jerzemu Wejherowi. W roku 1774 dwór kupił podpułkownik Prus Królewskich Jerzy Fryderyk Dzięcielski. Rodzina ta władała majątkiem do 1945 roku. Choczewo należało do parafii Osieki. W roku 1940 we wsi zamieszkiwało 599 mieszkańców. Istniała szkoła, kuźnia, karczma, apteka, sklepy, stacja kolejowa. We wsi był lekarz i dentysta.
W XVIII wieku znaczną rolę polityczną odgrywały miejscowe rody Krokowskich, Wejherów, Jackowskich, Łętowskich, Przebendowskich. Przedstawiciele Wejherów i Jackowskich już w XVII wieku byli posłami do sejmu Rzeczypospolitej. Sytuacja znaczących rodzin stała się trudniejsza w okresie zaborów. Germanizacja przebiegała tu z takim nasileniem jak w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazurach. Wyzwolenie spod niemieckiego panowania przyszło w marcu 1945 roku. Od 7 lipca 1945 roku obszar gminy Choczewo znalazł się w obrębie powiatu lęborskiego województwa gdańskiego /dzisiejszego województwa pomorskiego/.

Choczewo 1902-1904

Po wojnie Choczewo liczyło tylko 800 mieszkańców, w tym 10-ro dzieci. Budynki były zniszczone, ulice brukowane, nie było wodociągu. Ludzie robili zakupy w kilku sklepach, a lekarz przyjeżdżał do Ośrodka Zdrowia tylko raz w tygodniu. Do miasta odległego o 30 km (Wejherowo, Lębork) można było dojechać tylko pociągiem (2 godziny w jedną stronę). Wielu rolników aby sprzedać płody rolne, jeździło do miasta na targ furmankami. Pierwsza szkoła w Choczewie mieściła się w budynku obecnego przedszkola. Ludzie przyjeżdżali tutaj z całej Polski. Do końca 1946 r. zostało zajętych 20 majątków przez 10 grup parcelacyjnych liczących 122 rodziny. W 1948 r. nastąpiło osłabienie akcji osadniczej na gruntach pofolwarcznych. Dzisiaj Gmina Choczewo zajmuje obszar 18328 ha, który zamieszkuje około 6000 mieszkańców. Gmina ma charakter rolniczy, oraz ze względu na swoje walory krajobrazowe – turystyczny. Można tu wspaniale wypocząć nad naszym pięknym morzem i jeziorami, a także obejrzeć  wiele ciekawych miejsc, dworków i pałacyków.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. Unii Europejskiej
    ul. Szkolna 2
    84 - 210 Choczewo
  • (0-58) 572 39 14

Galeria zdjęć