Wyszukiwanie, porządkowanie i wykorzystywanie informacji
Co roku w Bibliotece Szkolnej ZS w Choczewie organizowane są zajęcia czytelnicze, których tematyka obejmuje m.in. zagadnienia takie jak: biblioteka szkolna miejscem nauki i pracy; warsztat informacyjny biblioteki; cechy fizyczne i układ książki; wiedza o prasie; encyklopedie, słowniki i inne wydawnictwa informacyjne; katalogi biblioteczne; bibliografia załącznikowa; opis bibliograficzny; źródła informacji o książce; dzieje książki: książka rękopiśmienna, książka drukowana, e-book; Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej – źródłem aktualnej informacji; zainteresowania czytelnicze.
Tworzone na lekcjach bibliotecznych przez p. Grażynę Olszowiec warunki do wyszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, jak również rozwijanie zainteresowań czytelniczych i pogłębianie wiedzy o książce z pewnością przydadzą się każdemu młodemu człowiekowi.
Pod koniec października w Przedszkolu w Choczewie odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. W tym wyjątkowym dniu przybyli rodzice pociech i zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Krzysztof Kochan oraz Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Łasiński. Dzieci z obu grup przygotowały dla gości jesienne występy. Przedszkolaki pięknie tańczyły, śpiewały piosenki oraz recytowały wierszyki. Po części artystycznej odbyło się uroczyste pasowanie dzieci na przedszkolaków, którego dokonał dyrektor placówki pan Andrzej Soboń. Przedszkolaki z tej okazji otrzymały słodkie upominki i owoce. Na zakończenie dzieci i rodzice mile spędzili czas przy słodkim poczęstunku.
LINK DO GALERII -> PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
27 października 2017 r. odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego dla uczniów gimnazjum. W konkursie wzięło udział 5 uczniów z naszej szkoły. Do etapu rejonowego zakwalifikował się uczeń klasy III C - Artur Holcer. Gratulujemy i trzymamy kciuki 30 listopada !
W roku szkolnym 2016/2017 w bibliotece szkolnej ogółem wypożyczono 8.990 woluminów. Średnia wypożyczeń dziennie (uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły) - 57,2. Średnia wypożyczeń na czytelnika (uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły) wynosi 17,5. Średnia wypożyczeń na czytelnika (uczniowie) wynosi 18,5.
Najlepszym czytelnikiem w Zespole Szkół w Choczewie jest uczeń klasy V b Szkoły Podstawowej w Choczewie – Łukasz Majtacz, któremu serdecznie gratulujemy.
W roku szkolnym 2017/2018 pod kierunkiem p. Grażyny Olszowiec udostępnimy uczniom Zespołu Szkół w Choczewie w sumie 7016 sztuk podręczników. Akcję „Podręcznik” rozpoczęliśmy 1 września. Wszystkie przysłane do chwili obecnej książki przekazaliśmy dzieciom i młodzieży.
Życzymy owocnej nauki
27 października br. uczniowie klasy „0” a SP w Choczewie w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Dzieci czytają dzieciom” uczestniczyli w spotkaniu literackim z cyklu „Bajki i bajeczki”. Książeczki – pod kierunkiem p. Grażyny Olszowiec – czytały dzieciom uczennice Martyna Chyrzyńska i Natalia Hinca. Głównym celem spotkania było rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
W dniu 27.10.br w naszej szkole odbyły się spektakle o tematyce profilaktycznej w wykonaniu aktorów z Teatru Kurtyna z Krakowa dla uczniów klas IV - VII Szkoły Podstawowej i klas II – III Gimnazjum, które były dla naszych uczniów klasyczną lekcją przestrogi.
25 października br. uczniowie klasy II B Gimnazjum w Choczewie, w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Pięknie czytamy”, uczestniczyli w zorganizowanym przez p. Grażynę Olszowiec spotkaniu literackim na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Głównym celem spotkania było popularyzowanie twórczości Sienkiewicza, ze zwróceniem szczególnej uwagi na zawarte w Jego dziełach idee patriotyzmu oraz przywiązania do tradycyjnych wartości.
W br. szkolnym w grupie członków sekcji redakcyjnej Aktywu Bibliotecznego ZS w Choczewie realizowany jest projekt edukacyjny „Warsztaty dziennikarskie - gazetki biblioteczne promujące czytelnictwo”. Do chwili obecnej zgodnie z przyjętym harmonogramem na holu szkoły oraz w pomieszczeniach biblioteki szkolnej pod kierunkiem p. Grażyny Olszowiec wykonaliśmy gazetki takie jak: „Znaczenie i wartość czytania”, „Cytat tygodnia”, „Krasnoludki – bohaterowie bajek i baśni”, „Statystyka czytelnicza”, „Psychozabawa - Jaką książkę zabrałbyś na bezludną wyspę?”, „Zalety książki”, „Kto czyta – żyje wielokrotnie…”.
"Zabawne Emotki" - dnia dzisiejszego uczniowie klas 1a i 1b SP pod opieką wychowawczyń - p. E. Domarus i p. A. Strycharczyk udali się na wycieczkę integracyjną do kina na film " Emotki".
Spotkanie dzieci z oddziałów przedszkolnych z panem policjantem. Serdecznie dziękujemy!
Pod koniec września przedszkolaki udały się do Słajszewa do gospodarstwa agroturystycznego „Jędruś”, by świętować Dzień Pieczonego Ziemniaka. Na miejscu gospodarze przywitali nas bardzo miło i serdecznie. Czekało już na nas ognisko więc dzieci na początek przygotowały ziemniaczki do pieczenia. Następnie spędziły aktywnie czas na placu zabaw i jeżdżąc na konikach, z radością brały udział w sportowych konkurencjach. Po zabawach z apetytem zjadły upieczone ziemniaczki z masełkiem. To był dzień pełen słońca i wrażeń. Za miłą gościnę i pomoc w zorganizowaniu uroczystości serdecznie podziękowaliśmy właścicielom.
29 września 2017 roku odbył się VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - World Multiplication Table Day (WMTDay). W tym roku do udziału w akcji zgłosiło się aż 3882 szkół z całego świata. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki oraz zachęcenie do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Uczniowie mieli okazję do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów, gdzie egzaminatorami byli uczniowie. Tworzyli oni specjalne Komisje Egzaminacyjne. Zaopatrzeni w losy, przepytywali starszych i młodszych kolegów. Dzieci były niezwykle zmotywowane pełnieniem ważnej funkcji egzaminatora. Wszystko odbywało się pod opieką koordynatorów: p.Joanny Sadowskiej oraz p.Bernadety Peplińskiej. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za włączenie się do zabawy.
W dniu 29.09.2017 r. dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów szkoły podstawowej na scenie wystąpili artyści z Teatru Klapa czyli "Koperek i Kminek". Aktorzy przedstawili dzieciom historię Szewczyka Dratewki. Zabawny spektakl dostarczył widzom wiele radości, a piosenka na długo zostanie w ich pamięci: "Koperek i Kminek to lekarstwo na złą minę, Koperek i Kminek to recepta na zły dzień.."
Dębki – pierwsze na liście kaszubskich podróży.
Początkiem naszych tegorocznych przygód na Ziemi Kaszubskiej była wycieczka do Dębek. Stara rybacka wieś pamiętająca XIII-wieczny okres osadnictwa na Wysoczyźnie Żarnowieckiej szczyci się bogatą i ciekawą historią, związaną nie tylko z epoką panowania średniowiecznych Książąt Pomorskich. Warto wspomnieć znamienitych „letników” odwiedzających ten nadmorski kurort; przede wszystkim bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. W czasach gdy maleńka miejscowość nie została jeszcze w pełni odkryta przez turystów, gościła przedstawicieli polskiej inteligencji okresu międzywojennego. Do dziś, jakby wzorem lat ubiegłych, wielu wybitnych współczesnych aktorów, poetów, ludzi sztuki i nauki, przechadza się ulicą Spacerową, szukając tamtych spokojnych dni i nocy nad Bałtykiem.
Z pewnością nie odnajdą ich od tak. Zbyt wiele zmieniło się w nadmorskich miejscowościach choćby na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Dębki nie są tu ani jedynym, ani nawet najlepszym przykładem. Wspomnijmy Sasino, Lubiatowo czy Białogórę sprzed dwudziestu, pięćdziesięciu,a nawet siedemdziesięciu lat. Jeśli sami nie możemy tak daleko sięgnąć pamięcią – zapytajmy tych, którzy pamiętają spokój i prawdziwą ciszę w nadmorskich lasach. Jesienne, złote miesiące wynagradzają nam – mieszkańcom pięknej Nordy Kaszubskiej – letnie wybryki (nie zawsze przyjezdnej) turystycznej braci oraz nieprzerwany gwar sezonowego mrowiska. Tak więc, być może jesienią wypada najowocniejszy czas wycieczek szkolnych. Uczniowie jeszcze jakby na wakacjach, ale już chłonni i głodni wiedzy – czują się w końcu „u siebie”. Nie przeszkadza majowe zmęczenie - jak zwykle trudnym - poprzednim rokiem szkolnym, ani wakacyjne upały, których w tym roku oczywiście było po pas. Nie ma najmniejszych powodów do marudzenia, co zawsze bardzo ucieszy każdego opiekuna małoletnich.
Tak więc dla wszystkich na początek, lekcja kaszubskiego haftu. W rybaczówce spotkaliśmy się z p. Ewą Kur. Z pięknym widokiem na modry Bałtyk, słuchaliśmy opowieści o haftach klasztornych, które mają swoje źródła w Żukowie i pobliskim Żarnowcu. Podziwialiśmy współczesne dzieła kaszubskiej sztuki hafciarskiej – obrusy, chusty, bieliznę kielichową używaną podczas Mszy Świętej. Poznaliśmy zasady szkoły puckiej, wdzydzkiej, wejherowskiej i żukowskiej, na których wzoruje się pani Ewa – wielokrotna laureatka konkursów haftu kaszubskiego. Po ciekawej lekcji haftu – spacer plażą, aż po brzeg Piaśnicy. Nieodłącznie towarzyszyła nam historia naszego regionu. Ustanowienie nowej granicy po Pierwszej Wojnie Światowej, dokonania Antoniego Abrahama, dzieje Kaszubów i Polaków w okresie zaborów i okupacji hitlerowskiej. Pytań było tak wiele, że nie sposób na wszystkie odpowiedzieć. Na koniec piękna, wspólna modlitwa w kaplicy Zmartwychwstańców, odnowionej, a mimo to zatrzymanej w czasie, cichej i pełnej pamięci o rybakach, którzy nie wrócili z morza.Cieszy jednak fakt, że pytań u dzieci nigdy dosyć. Dzieci pytają, bo mają do tego święte prawo – a nam tylko cieszyć się, że są tak ciekawe świata. Oby były ciekawe też jego historii. Prymas Stefan Wyszyński zapisał: „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się.”
We wrześniu 2017 r. Dębki odwiedzili uczniowie klas IV - VII Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół im. Unii Europejskiej w Choczewie.
LINK DO GALERII -> WYCIECZKA W RAMACH NAUKI J. KASZUBSKIEGO
Inauguracja roku sportowego 2017/2018
w Gimnazjum w Choczewie
27 września 2017 r. w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Choczewie odbyła się inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2017/2018, organizowana przez Zespół Szkół w Choczewie. Wszystkich – uczniów GIMNAZJUM wraz z opiekunami przywitał dyrektor p.Andrzej Soboń. Na inaugurację roku sportowego w Gimnazjum przybyli nauczyciele uczący w Gimnazjum oraz uczniowie. Wszystko odbywało się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim, więc nie mogło zabraknąć apelu olimpijskiego i hymnu państwowego. Całą uroczystość prowadził nauczyciel – Wojciech Paździo oraz nauczyciele uczący w-f w gimnazjum: p.Natalia Kowalewska-Jażdżewska, p.Teresa Waloch. Apel olimpijski odczytała Witkowska Matylda uczennica klasy III C, apelując do młodzieży: Uprawiajcie sport dla zdrowia i radości życia, zachęcajcie innych do tego. Nie musicie bić rekordów ani zdobywać medali, ale każdy może uprawiać sport na miarę swoich możliwości. Bądźcie wierni humanistycznym wartościom sportu i ideałom olimpijskich oraz pokus, po prostu bądźcie lepsi.
Dyrektor życzył młodym zawodnikom nowych rekordów oraz traktowania sportu jako pasji, pokreślił wagę tej uroczystości. Spotkanie było również okazją do podsumowania osiągnięć sportowych za rok szkolny 2016/2017. W trakcie imprezy odbyły się dwa biegi przełajowe dla klas gimnazjalnych, które zapewniły dużą dawkę sportowych emocji. Wystartowało w nich 160 uczestników. Na koniec zawodów pan Wojciech Paździo pogratulował najlepszym drużynom oraz podziękował wszystkim uczestnikom zawodów za udział w zawodach.
Poniżej przedstawiamy miejsca zajęte przez poszczególne klasy :
WYNIKI PUNKTACJI KOŃCOWEJ SZTAFETOWYCH BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH.
GIMNAZJUM CHŁOPCY
1.KLASA III b - 100 pkt.
2. KLASA VII b - 90 pkt.
3. KLASA III a - 80 pkt.
4 KLASA III c- 70 pkt.
5. KLASA VII a - 60 pkt.
6. KLASA II b - 50 pkt.
7. KLASA II a - 40 pkt.
8. KLASA II c - 30 pkt.
GIMNAZJUM DZIEWCZĘTA
1.KLASA III c - 100 pkt.
2. KLASA II c - 90 pkt.
3. KLASA III a - 80 pkt.
4 KLASA VII b - 70 pkt.
5. KLASA II b - 60 pkt.
6. KLASA III b - 50 pkt.
7. KLASA VII a - 40 pkt.
8. KLASA II a - 30 pkt.
Inauguracja roku sportowego 2017/2018
w Szkole Podstawowej w Choczewie
27.09.2017 r. na stadionie w Choczewie odbyło się otwarcie rok sportowego 2017/2018. Po przywitaniu uczestników zawodów przez nauczyciela Wojciecha Paździo, odśpiewano hymn państwowy, a poczet sztandarowy wciągnął flagę narodową i Szkolnego Związku Sportowego. Uczennica klasy VI b Antonina Jażdżewska przeczytała apel olimpijski. Dyrektor Zespołu Szkół w Choczewie pan Andrzej Soboń dokonał otwarcia roku sportowego. Pan Wojciech Paździo zapoznał ze Szkolnym Kalendarzem Imprez Sportowych. Drugą częścią inauguracji były indywidualne biegi przełajowe dziewcząt i chłopców, w których wzięło udział 65 chłopców i 50 dziewcząt.
Kolejność miejsc w indywidualnym biegu przełajowym dziewcząt:
1.Jankowska Nikola - kl. VI b
2.Wit Oliwia - kl. V b
3.Jażdżewska Antonina - kl. VI b
4.Wejer Małgorzata - kl. VI a
5.Skrzypkowska Małgorzata - kl. VI b
6.Chyrzyńska Martyna - kl. VI a
7.Łobożewicz Zofia - kl. V b
8.Drafc Michalina - kl. V b
9.Dunst Oliwia - kl. VI b
10.Karmazy Wiktoria - kl. VI c
Kolejność miejsc w indywidualnym biegu przełajowym chłopców:
1.Włodarczyk Lucjan - kl. VI a
2.Wątroba Paweł - kl. VI a
3.Kreft Jakub - kl. VI c
4.Dmochowski Wojciech - kl. VI a
5.Grabiński Franciszek - kl. VI c
6.Hirth Kacper - kl. V b
7.Dunst Patryk - kl. V a
8.Kopicki Maciej - kl. IV b
9.Koźmierczek Karol - kl. IV b
10.Oleszek Przemysław - kl. V b
Nad sprawnym przeprowadzeniem zawodów czuwali: Natalia Kowalewska-Jażdżewska, Teresa Waloch,Wojciech Paździo.